Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniunktura w przemyśle w kwietniu pogorszyła się

0
Podziel się:

Koniunktura w przemyśle pogorszyła się w kwietniu, jej wskaźnik spadł do poziomu minus 5, czyli niżej, niż w marcu i w tym samym miesiącu roku w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Producenci ostrożniej niż w marcu prognozują popyt i produkcję.

Oceny sytuacji bieżącej są w dalszym ciągu negatywne. W prognozach na nadchodzące miesiące dotyczące produkcji i popytu przeważają oceny pozytywne, ale są one ostrożniejsze, niż miesiąc temu.

Wśród badanych przedsiębiorstw 20 proc. sygnalizowało poprawę koniunktury, a 25 proc. jej pogorszenie. Pozostałe przedsiębiorstwa uznały, że ich sytuacja nie uległa zmianie.

Ogólny klimat koniunktury był oceniany pesymistycznie zarówno w sektorze publicznym jak i w prywatnym.

W kwietniu producenci odczuli nieco mniejsze ograniczenie popytu krajowego niż w marcu, natomiast nieco większe popytu zagranicznego.

Nieznacznie zmniejszył się poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych.

Sytuacja finansowa przedsiębiorstw była oceniana negatywnie; utrzymały się trudności zarówno w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań, jak i w ściąganiu należności od kontrahentów.

GUS podał, że w najbliższych miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się dalszego pogorszenia swojej sytuacji finansowej. W nadchodzących trzech miesiącach można oczekiwać utrzymania wysokiej skali zwolnień pracowników.

Negatywnej koniunktury nie odnotowali w kwietniu jedynie producenci: wyrobów z surowców niemetalicznych (plus 15, wzrost o 9 pkt), chemikaliów (plus 12, spadek o 1 pkt), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (0, spadek o 2 pkt).

Najgorsze oceny formułowali producenci: wyrobów ze skóry (minus 33, spadek o 12 pkt), tkanin (minus 32, spadek o 6 pkt), pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (minus 29, spadek o 26 pkt), instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych (minus 25, spadek o 12 pkt), metali (minus 21, spadek o 6 pkt), odzieży (minus 21, wzrost o 3 pkt).

przemysł
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)