Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konkurencja dla systemu GPS

0
Podziel się:

Unia Europejska i Chiny parafowały w Pekinie porozumienie o współpracy w realizacji programu Galileo. Chodzi o radionawigację satelitarną konkurencyjną w stosunku do amerykańskiego systemu GPS.
Porozumienie z Chinami traktowane jest w Brukseli jako ważne wydarzenie i zapowiedź końca amerykańskiego monopolu w dziedzinie usług radiolokacyjnych.

Unia Europejska i Chiny parafowały w Pekinie porozumienie o współpracy w realizacji programu Galileo. Chodzi o radionawigację satelitarną konkurencyjną w stosunku do amerykańskiego systemu GPS.

Porozumienie z Chinami traktowane jest w Brukseli jako ważne wydarzenie i zapowiedź końca amerykańskiego monopolu w dziedzinie usług radiolokacyjnych. Podpisanie porozumienia zapowiedziano na koniec października podczas szczytu Unia - Chiny.

Porozumienie umożliwi współpracę naukową i technologiczną, a następnie wspólną produkcję satelitów, serwis i sprzedaż usług satelitanych w skali światowej. Unia i Chiny zapowiedziały ujednolicenie standardów technicznych oraz certyfikatów. Chiny wniosą duży wkład finansowy do konsorcjum zarządzającego całym programem Galileo. Jego wysokość nie jest jeszcze znana.

Pod Pekinem gotowy jest już ośrodek badawczy, "Chińsko - Europejskie Centrum Techniki i Szkolenia w zakresie Systemów Globalnej Nawigacji Satelitarnej". Centrum powstało przy współpracy Komisji Europejskiej i chińskiego Ministerstwa Nauki i Technologii.

Amerykanie wielokrotnie próbowali namówić Europę, by zamiast tworzyć nowy system nawigacyjny przyłączyła się do rozbudowy GPS-u. Europa chce mieć jednak własną nawigacją staelitarną i to cywilną. GPS kontrolowany jest przez wojskowych i istnieją podejrzenia, że służy m.in. do szpiegostwa przemysłowego. Jest to jeden z powodów, dla których Unia woli być niezależna od Amerykanów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)