Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konkurencyjność polskiej gospodarki

0
Podziel się:

Dla podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki konieczne jest usprawnienie rynku pracy i rynków finansowych, rozwój szkolnictwa wyższego oraz stworzenie korzystnego finansowania rozwoju telekomunikacji i sieci transportowej - uważa RCSS.

Rządowe Centrum Studiów Strategicznych opublikowało w czwartek na stronach internetowych raport dotyczący konkurencyjności polskiej gospodarki.

'Czynnikiem ograniczającym dynamikę wzrostu gospodarczego w Polsce jest niesprawność rynku pracy, który w warunkach pojawienia się na nim wzmożonej podaży pracy (...) i zmniejszenia się popytu na pracę ze strony restrukturyzowanych przedsiębiorstw, nie potrafi zaabsorbować nadwyżek siły roboczej. Wyrazem tej niesprawności jest narastanie strukturalnego bezrobocia, którego rozmiary świadczą o dużej skali związanego z tym marnotrawstwa zasobów produkcyjnych' - napisano w raporcie RCSS.

Kolejną przyczyną słabości konkurencyjnej polskiej gospodarki jest niedostateczny rozwój rynku kapitałowego.

'Niesprawność rynku kapitałowego utrudnia szybkie udostępnianie oszczędności do dyspozycji najbardziej efektywnych inwestorów w sferze produkcyjnej. Powoduje to długotrwałe utrzymywanie się wysokich kosztów pozyskania kapitału dla finansowania rozwoju przedsiębiorstw' - uważają autorzy raportu.

W opinii RCSS silną przeszkodą w podniesieniu konkurencyjności gospodarki jest niedostateczny dostęp do nowoczesnej infrastruktury technicznej.

'Stosunkowo najlepiej przedstawia się poziom informatyzacji kraju. Pod tym względem Polska ma szansę dogonić czołówkę krajów zachodnich. Znacznie gorzej kształtuje się sytuacja Polski pod względem telefonizacji. Pod względem rozwoju sieci autostrad i szybkich, zmodernizowanych linii kolejowych Polska pozostaje natomiast daleko w tyle' - podaje raport.

Spośród czynników konkurencyjności uwzględnionych w analizie, stosunkowo najlepiej kształtuje się obecnie w Polsce poziom stabilności finansowej sfery gospodarki.

Z raportu RCSS wynika, że szybka dezinflacja, poprawa zewnętrznej równowagi płatniczej i relatywnie niska relacja długu publicznego do PKB, stwarzają dobre perspektywy dla obniżki stóp procentowych i deprecjacji kursu waluty, co jest warunkiem powrotu gospodarki na ścieżkę wysokiego tempa wzrostu gospodarczego.

'Do pozytywnych uwarunkowań z punktu widzenia konkurencyjności gospodarki zaliczyć należy także umiarkowany stopień redystrybucji produktu krajowego przez finanse publiczne. Wskaźnik ten odzwierciedla poziom fiskalizmu, który na tle krajów zachodnioeuropejskich kształtuje się w Polsce na relatywnie niskim poziomie' - napisano w raporcie.

W opinii RCSS silną stroną polskiej gospodarki są również niskie koszty pracy w relacji do wydajności pracy, co znajduje wyraz w stosunkowo niskim udziale kosztów pracy w PKB.

'Także udział kosztów pozapłacowych w stosunku do kosztów pracy ogółem w gospodarce polskiej kształtuje się na przeciętnym poziomie obserwowanym w krajach UE. Stwarza to korzystne warunki dla efektywności inwestycji i dla poprawy zdolności akumulacyjnej gospodarki' - napisano w raporcie.

Autorzy raportu zwrócili uwagę na zachwianie równowagi w sferze realnej, związane z deflacyjną polityką pieniężną.

'(...) stanowi to poważne zagrożenie dla perspektyw poprawy konkurencyjności polskiej gospodarki. Skutkiem tej polityki było spowolnienie, a następnie silny spadek wielkości inwestycji w latach 2000-2002, co stanowi zagrożenie dla procesów modernizacji gospodarki, rozwoju potencjału produkcyjnego i trwałego wzrostu wydajności pracy' - podaje raport.

Przedstawiona przez RCSS analiza konkurencyjności gospodarek wykazała 2-3-krotnie gorszą pozycję konkurencyjną polskiej gospodarki mierzoną PKB na 1 mieszkańca, względem gospodarek krajów zachodnioeuropejskich.

'Sytuacja ta wiąże się z niższym uzbrojeniem pracy w Polsce i niższym tempem postępu technicznego i organizacyjnego. Poprawa pozycji konkurencyjnej w stosunku do tych krajów wymagać będzie silnego wzrostu inwestycji w kapitał trwały oraz sprawnego funkcjonowania systemu alokacji zasobów, wymuszającego efektywne wykorzystanie czynników produkcji' - napisano w raporcie.

Według RCSS niedostateczne powiązania gospodarcze Polski z zagranicą wyraża się silną dysproporcją poziomów kursu rynkowego waluty wobec jej siły nabywczej, kilkakrotną różnicą w poziomach realnych stóp procentowych oraz w niskim poziomie handlu zagranicznego w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Niedostateczna jest również sprawność organizacyjna na szczeblu mikroekonomicznym.

'(...) polska gospodarka pozostaje daleko w tyle za innymi krajami, co wiąże się częściowo z dotychczasową polityką prywatyzacyjną i nadzorem właścicielskim ze strony Skarbu Państwa. Wyrazem niskiej sprawności przedsiębiorstw w Polsce jest niski stopień koncentracji produkcji i relatywnie słaby potencjał gospodarczy (...). Silnie rozdrobniona jest także produkcja rolna, a wydajność tej produkcji jest bardzo niska' - napisali autorzy raportu.

gospodarka
wiadomości
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)