Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrolerzy trzech instytucji połączą siły

0
Podziel się:

Resort Marka Sawickiego planuje utworzenie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności.

Kontrolerzy trzech instytucji połączą siły
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Resort Marka Sawickiego planuje połączyć trzy funkcjonujące obecnie inspekcje kontroli jakości żywności w jedną: Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. Są już założenia do projektu ustawy.

Chodzi o utworzenie jednej placówki, która zajmowałaby się kompleksowym kontrolowaniem jakości żywności - _ od pola do stołu _ - wyjaśnia wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

Obecnie nadzór nad żywnością sprawuje kilka inspekcji: Inspekcja Weterynaryjna, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Inspekcje te są podporządkowane ministrowi rolnictwa, ale tylko na szczeblu centralnym. Na szczeblu wojewódzkim są one podporządkowane wojewodom.

*Założenia do ustawy *powołującej nową inspekcję są na etapie uzgodnień międzyresortowych i mają być przedstawione rządowi.
Jak zaznaczył wiceminister, wykonują corocznie kilkaset tysięcy różnych kontroli. Tylko dla potrzeb Wspólnej Polityki Rolnej potrzebne jest 50 tys. kontroli na miejscu wykonanych w odpowiednich terminach (np. w gospodarstwach rolnych, w hurtowniach czy zakładach przetwórczych).

Nowo powstała inspekcja ma być jednostką zhierarchizowaną - np. wojewódzki lekarz weterynarii będzie podlegał Głównemu Inspektorowi, a nie wojewodzie. Zaś cała inspekcja ma być nadzorowana przez ministra rolnictwa. Za takim rozwiązaniem przemawia m.in. konieczność podejmowanie szybkich decyzji. Ma to duże znaczenie w przypadku wystąpienia epidemii chorób zwierząt, bowiem pieniądze na zwalczenie tego zagrożenia będą skoncentrowane w Inspekcji - dodał wiceminister.

Według Nalewajka, konsolidacja pozwoli też na szybsze i kompleksowe przeprowadzenie kontroli u przedsiębiorcy. Nie będzie konieczne, tak jak jest to obecnie, dokonywanie wielu różnych inspekcji. Ponadto wprowadzenie jednolitego i zintegrowanego systemu kontroli zwiększy bezpieczeństwo żywności, a to przełoży się na wzrost zaufania konsumentów do polskich produktów - wyliczał wiceminister.

Istotnym aspektem planowanych zmian organizacyjnych może być ujednolicenie organizacji laboratoriów wykonujących badania na rzecz inspekcji prowadzących tzw. kontrole urzędowe. Połączenie inspekcji spowoduje w przyszłości wyspecjalizowanie się laboratoriów - dodał wiceszef resortu rolnictwa.

Zmiana funkcjonowania inspekcji powinna być korzystna dla budżetu państwa. Według resortu rolnictwa, w pierwszym roku funkcjonowania nowej inspekcji wpływy do budżetu nie zwiększą się, ale w kolejnych latach mogą wzrosnąć z związku z uszczelnieniem kontroli. Zaoszczędzić na wydatkach pozwoli lepsza organizacją pracy i wykorzystanie sprzętu.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)