Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lepiej w budownictwie, handlu i przemyśle

0
Podziel się:

W kwietniu poprawiła się koniunktura w handlu, budownictwie i przemyśle. Największą poprawę zanotowano w budownictwie, gdzie ogólny klimat koniunktury w budownictwie wzrósł w kwietniu do plus 19 z plus 8 w marcu.

Lekka poprawa koniunktury w handlu

Koniunktura w handlu detalicznym w kwietniu nadal była oceniana negatywnie (minus 3), choć lepiej niż w marcu (minus 6) - podał GUS.

"Wśród badanych przedsiębiorstw 19 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 22 proc. - jej pogorszenie (w marcu odpowiednio 18 proc. i 24 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - podał GUS.

Według raportu ograniczenia bieżącej sprzedaży są mniej znaczące niż w marcu, co jest przyczyną mniej pesymistycznych ocen sytuacji finansowej przedsiębiorstw. GUS ocenia, że w najbliższych miesiącach przewidywany jest wzrost sprzedaży towarów, co może wpłynąć na zmniejszenie trudności finansowych przedsiębiorstw. Według analityków urzędu spowoduje to wzrost ilości towarów zamawianych u dostawców.

"Podobnie jak w ubiegłym miesiącu dyrektorzy firm sygnalizują umiarkowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Nadal należy oczekiwać redukcji zatrudnienia, przy czym skala zwolnień może być mniejsza od przewidywanej przed miesiącem" - napisali w raporcie.

W poszczególnych branżach handlu detalicznego oceny są zróżnicowane. Najbardziej pesymistyczny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury notuje się dla branży: włókno, odzież, obuwie (minus 12 wobec minus 14 przed miesiącem). W branży żywnościowej wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie minus 5 (przed miesiącem minus 6), a w branży samochodowej - minus 1 (minus 6 przed miesiącem).

"Jedynie w przedsiębiorstwach branży: meble, rtv, agd w kwietniu notuje się pozytywny wskaźnik koniunktury - plus 6 (minus 3 w marcu)" - podał GUS.

Dalsza poprawa koniunktury w budownictwie

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wzrósł w kwietniu do plus 19 z plus 8 w marcu - podał GUS.

Wśród badanych przedsiębiorstw 33 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 14 proc. jej pogorszenie wobec odpowiednio 27 i 19 proc. w marcu. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W kwietniu przedsiębiorstwa odnotowują wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Rozszerzana jest bieżąca produkcja budowlano-montażowa. W najbliższych miesiącach oczekuje się wzrostu portfela zamówień oraz produkcji, większego niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca. W konsekwencji należy oczekiwać wzrostu zatrudnienia w budownictwie" - napisał GUS.

Według badania, polepsza się bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych, chociaż jest ona nadal oceniana negatywnie. Odpowiednie przewidywania na najbliższe miesiące są bardziej optymistyczne od prognozy z marca.

"Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują nieco szybszy wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych niż wskazywała prognoza z marca" - napisał GUS.

Spośród badanych jednostek w kwietniu 2,9 proc. deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (1,9 proc. w marcu br.,1,5 proc. w kwietniu ub. roku).

"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją innych firm (barierę tę zgłasza 67 proc. przedsiębiorstw, 71 proc. w kwietniu ub.roku). Drugą najczęściej zgłaszaną barierą są koszty zatrudnienia (46 proc. badanych przedsiębiorstw w kwietniu br. wobec 39 proc. w kwietniu ub. roku)" - podał GUS.

"W stosunku do oczekiwanego portfela zamówień w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 11 proc. przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 76 proc. jako wystarczające, a 13 proc. jako zbyt małe" - czytamy także.
* Koniunktura w przemyśle ponownie nieco w górę *
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł w kwietniu plus 15 wobec plus 12 w marcu - podał GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 29 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 14 proc., podczas gdy w marcu było to odpowiednio: 27 proc. i 15 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W kwietniu bieżący portfel zamówień jest oceniany optymistycznie, lepiej niż w ubiegłym miesiącu, na co składa się poprawa zagranicznego jak i krajowego portfela zamówień. Wpływa to na zwiększenie bieżącej produkcji. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji w skali większej niż prognozowano miesiąc wcześniej" - napisał GUS w komentarzu.

Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo odnotowywanych opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, zmniejszają się trudności przedsiębiorstw w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych.

"W najbliższych miesiącach przewiduje się większą poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw niż wskazywała prognoza z marca. Skala zwolnień pracowników może być niewielka. Spodziewany jest nieznaczny wzrost cen wyrobów gotowych" - pisze GUS.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)