Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lepiej w handlu i budownictwie

0
Podziel się:

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wzrósł w kwietniu do poziomu plus 23, natomiast wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym w maju ukształtował się na poziomie minus 16

Wskaźnik koniunktury w budownictwie wyniósł plus 23

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wzrósł w kwietniu do poziomu plus 23 - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Według GUS wśród badanych przedsiębiorstw 38 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 15 proc.- jej pogorszenie, podczas gdy w kwietniu, odpowiednio: 34 proc. i 19 proc.

Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Przedsiębiorstwa publiczne oceniają koniunkturę lepiej niż firmy prywatne.

"Przedsiębiorstwa sygnalizują wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Poprawa ta dotyczy firm prywatnych" - napisał GUS.

Według GUS oceny bieżącej działalności przedsiębiorstw publicznych są negatywne, gorsze niż w ubiegłym miesiącu.

"Ogólna prognoza portfela zamówień na najbliższe trzy miesiące jest optymistyczna, lepsza od przewidywań formułowanych w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorstwa publiczne są bardziej optymistyczne w swych prognozach niż firmy prywatne" - napisał GUS.

Według GUS formułowane przez przedsiębiorstwa prognozy wskazują na możliwość wzrostu produkcji w najbliższych miesiącach, na większą skalę w przedsiębiorstwach publicznych niż prywatnych.

Z badań GUS wynika, że bieżąca ogólna sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych jest oceniana nadal negatywnie, choć mniej pesymistycznie niż w kwietniu.

"W ciągu najbliższych trzech miesięcy należy spodziewać się dalszego pogarszania sytuacji finansowej jednostek budowlanych, choć mniej znaczącego niż prognozowano w ubiegłym miesiącu" - napisał GUS. "W najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy przewidują dalszy spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych, chociaż tempo tego spadku będzie nieco wolniejsze od prognoz sprzed miesiąca. Dotyczy to jednostek należących do sektora prywatnego. Przedsiębiorstwa publiczne prognozują jeszcze szybszy spadek cen niż przewidywano miesiąc wcześniej" - dodaje GUS.

Nadal utrzymuje się spadkowa tendencja zatrudnienia w budownictwie, chociaż skala przewidywanych na najbliższe miesiące redukcji pracowników może być mniej znacząca od prognoz z ubiegłego miesiąca. Jedynie przedsiębiorstwa publiczne przewidują zwiększenie skali zwolnień pracowników.

Wskaźnik koniunktury w handlu wyniósł w maju minus 16

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym w maju ukształtował się na poziomie minus 16, co oznacza poprawę ocen w stosunku do ubiegłego miesiąca - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Wśród badanych przedsiębiorstw 15 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 31 proc. jej pogorszenie, podczas gdy w kwietniu odpowiednio 13 proc. i 35 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorstwa handlowe sygnalizują nadal ograniczenia bieżącej sprzedaży, chociaż znacznie mniejsze niż przed miesiącem. Mniejsze niż w kwietniu są trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań finansowych" - napisał GUS.

Według GUS przyszła sprzedaż może być nieco bardziej ograniczana niż prognozowano w kwietniu.

"W konsekwencji nadal ograniczane będą zamówienia na towary" - napisał GUS.

Z badań wynika, że w najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw będzie nadal niezadowalająca, chociaż jest ona oceniana nieco mniej pesymistycznie w porównaniu z prognozami formułowanymi w kwietniu.

"Odnotowywany niedobór zapasów utrzymuje się na poziomie podobnym do tego, jaki notowano w ubiegłym miesiącu. Bieżące ceny towarów obniżają się w tempie znacznie wolniejszym niż miesiąc wcześniej" - podaje GUS.

Według GUS w najbliższych miesiącach ceny będą nieznacznie rosnąć, w tempie podobnym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu, a skala zwolnień pracowników może być nieznacznie większa niż prognozowano w kwietniu.

budownictwo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)