Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

LNM i MSP parafowały umowę sprzedaży PHS

0
Podziel się:

Grupa LNM i Ministerstwo Skarbu Państwa parafowały w piątek wieczorem umowę sprzedaży Polskich Hut Stali

- poinformowało PAP źródło zbliżone do transakcji.

Wcześniej w piątek minister skarbu Piotr Czyżewski informował, że umowa o sprzedaży Polskich Hut Stali koncernowi LNM powinna zostać parafowana do wieczora. Dodał, że w przyszłym tygodniu umowa powinna być rozpatrzona przez międzyresortowy zespół ds. prywatyzacji PHS i gdyby się to udało w przyszłym tygodniu, to umowa prywatyzacyjna trafiłaby na posiedzenie Rady Ministrów 9 września. Umowa ma zostać podpisana po pozytywnym zaopiniowaniu jej przez Radę Ministrów.

Oficjalny komunikat w tej sprawie MSP ma podać w poniedziałek.

W piątek upłynął, przedłużony 22 sierpnia, a udzielony w lipcu, termin wyłączności negocjacyjnej dla koncernu LNM na negocjacje o prywatyzacji Polskich Hut Stali SA. Negocjacje zostały przedłużone, gdyż pojawiły się rozbieżności stanowisk MSP i LNM.

Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP, rozbieżności dotyczyły głównie sposobu wykupu części wierzytelności PHS przez inwestora, kwoty jaką musi on na to przeznaczyć oraz tego, czy docelowo Skarb Państwa zachowa mniejszościowy pakiet akcji koncernu. Wykup części długu to jeden z głównych elementów ścieżki prywatyzacji PHS. Minister Skarbu szacuje zadłużenie PHS na około 4 mld zł.

Wcześniej zakładano, że inwestor wykupi ponad 1,6 mld zł zobowiązań PHS wobec państwowych podmiotów (PKP, energetyka, górnictwo, gazownictwo) oraz spłaci dług wobec Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która przed rokiem wyemitowała obligacje, aby ratować zadłużone huty.

Pojawiła się też koncepcja związana z zamianą części długu na akcje. O ile wcześniej zakładano, że inwestor najpierw wykupi dług, a potem zamieni go na akcje PHS, o tyle obecnie mówi się najpierw o konwersji zobowiązań na akcje, które inwestor kupi już od wierzycieli, czyli m.in. kolei i innych państwowych podmiotów.

Resort skarbu zapowiadał wcześniej, że w przypadku niepowodzenia negocjacji z LNM możliwy jest powrót do rozmów z drugim oferentem - amerykańskim US Steel. W końcu lipca koncern ten podtrzymał zainteresowanie PHS, ale przedłużenie oferty, której ważność wygasła 31 lipca, firma uzależniła od możliwości uaktualnienia due diligence. Nie było to możliwe, ponieważ wyłączność miał LNM.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciel US Steel ds. kontaktów z prasą poinformował PAP, że ważność oferty US Steel została jednak podtrzymana do końca sierpnia.

Kolejnym, po zamianie długów na akcje, etapem prywatyzacji PHS ma być dokapitalizowanie koncernu przez inwestora, wynegocjowanie ze związkami zawodowymi pakietu socjalnego oraz zakup kolejnego pakietu akcji od Skarbu Państwa.

Grupa LNM jest drugim co do wielkości producentem stali na świecie. Ma zakłady produkcyjne w 12 krajach i zatrudnia ok. 120 tys. pracowników. Na 2003 rok LNM zakłada osiągnięcie ok. 12 mld USD przychodów i produkcję ok. 35 mln ton stali, z czego ok. 11 mln ton - w Europie. LNM ma już huty w Rumunii i Czechach, gdzie realizuje inwestycje wartości ok. 600 mln USD.

PHS skupia 70 proc. zdolności produkcyjnych całego polskiego hutnictwa. Zatrudnia ponad 16.000 osób i drugie tyle w spółkach zależnych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)