Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

LNM ma wyłączność w negocjacjach o PHS

0
Podziel się:

Negocjacje w sprawie prywatyzacji Polskich Hut Stali będą prowadzone do 22 sierpnia tylko z konsorcjum LNM Holdings

Do 22 sierpnia LNM Holding ma wyłączność na prowadzenie dalszych negocjacji w sprawie prywatyzacji Polskich Hut Stali - poinformował na poniedziałkowej konferencji Piotr Czyżewski, minister Skarbu Państwa.

"Podjąłem decyzję o udzieleniu wyłączności grupie LNM Holding do 22 sierpnia. Zwróciłem się do US Steel, aby przedłużył ważność swojej oferty do końca sierpnia" - powiedział Czyżewski.

"W przypadku nieuzyskania satysfakcjonujących warunków umowy prywatyzacyjnej w okresie wyłączności dla LNM planuję powrót do rozmów z drugim z oferentów, pod warunkiem, że jego oferta będzie w tym czasie aktualna" - dodał.

Czyżewski poinformował, że decyzję o udzieleniu wyłączności podjął na podstawie rekomendacji doradcy oraz międzyresortowego zespołu.

"Oba dokumenty wskazywały na udzielenie wyłączności LNM. Bez wątpliwości mogę powiedzieć, że ta oferta okazała się lepsza, natomiast nie chciałbym mówić o szczegółach, w jakim obszarze" - powiedział.

Dodał, że przyznanie wyłączności grupie LNM nie jest jeszcze decyzją prywatyzacyjną. Czyżewski poinformował, że bardzo wiele elementów musi zostać sprecyzowanych i potwierdzonych. W przeciwnym razie "ten oferent nie będzie mógł być wybrany".

"Na etapie wyłączności negocjujemy wiele istotnych elementów, które muszą znaleźć odzwierciedlenie w ostatecznych zapisach umowy prywatyzacyjnej. Muszą zostać potwierdzone te elementy oferty, które zostały złożone przez LNM. Jeśli okazałoby się, że któreś z warunków dziś przedłożonych nie będą respektowane, jeśli okazałoby się, że któreś z istotnych elementów, co do których Skarb Państwa nie może się wycofać, nie będą spełnione, będzie to oznaczało koniec negocjacji z LNM" - powiedział minister skarbu.

MSP na początku czerwca zdecydowało o prowadzeniu równoległych negocjacji z US Steel Corporation i LNM Holdings.

Jeden z głównych elementów ścieżki prywatyzacji koncernu to wykupienie ponad 1,6 mld zł wierzytelności PHS wobec państwowych wierzycieli (PKP, energetyka, gazownictwo itp.) i zamiana ich na akcje spółki.

Następnie inwestor ma dokapitalizować PHS kwotą ok. 600 mln zł, a w kolejnym etapie kupić akcje koncernu od Skarbu Państwa.

PHS skupia ok. 70 proc. zdolności produkcyjnych całego polskiego hutnictwa. Zatrudnia ponad 16 tys. osób i drugie tyle w spółkach zależnych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)