Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

LNM podtrzymuje ofertę kupna Huty Częstochowa

0
Podziel się:

LNM Holdings przesłał w czwartek list do Towarzystwa Finansowego (TF) Silesia, prowadzącego prywatyzację Huty Częstochowa, w którym podtrzymał swoją ofertę kupna Huty - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka LNM Holdings N.V., Nicola Davidson.

Dodała, że LNM Holdings deklaruje gotowość do wypełnienia złożonych zobowiązań, w tym także - do realizacji zobowiązań wobec wierzycieli Huty Częstochowa (HCz) i jej pracowników.

Koncern po raz kolejny zadeklarował też, że jest gotów do poniesienia ryzyka uznania przez Komisję Europejską (KE), że hucie udzielano nieuprawnionej pomocy ze środków publicznych. Davidson zaznaczyła, że zdaniem LNM Holdings nie powinno to wstrzymać prywatyzacji huty.

W środę KE rozpoczęła sprawdzanie, czy HCz udzielono niedozwolonej pomocy publicznej. Chodzi o plany umorzenia przez rząd długu Hucie Częstochowa w wysokości 72 mln euro. Jeśli Komisja uzna to umorzenie za pomoc państwa niezgodną z regułami unijnymi, huta będzie musiała spłacić dług.

Davidson powiedziała również, że "LNM Holdings nie otrzymał do chwili obecnej oficjalnej informacji, że przetarg został zakończony bez rozstrzygnięcia."

Pytana o oczekiwane skutki przekazania listu TF Silesia Davidson powiedziała: "zaskoczyło nas ustanowienie zabezpieczenia na majątku Huty Częstochowa na rzecz drugiej strony. Przyznanie racji drugiej stronie wydaje się być dość nieprawdopodobne, podczas gdy wyłączność na negocjacje miał LNM Holdings".

"Gdyby drugiej stronie została przyznana wyłączność, LNM będzie bronić swojego stanowiska, że nie jest to zgodne z warunkami przetargu. LNM nie został poinformowany o żadnych zarzutach" - dodała.

LNM Holdings jest jednym z dwóch inwestorów zainteresowanych kupnem HCz. Miał wyłączność na negocjacje w sprawie kupna huty. Drugim zainteresowanym jest ukraiński Związek Przemysłowy (ZP) Donbasu. Na jego rzecz Sąd Okręgowy w Częstochowie ustanowił na początku maja zabezpieczenie na majątku Huty, gdyż doszło do naruszenia warunków przetargu. Sąd ustanowił zakaz zbywania udziałów wymienionych spółek innym podmiotom.

LNM Holdings miał wyłączność negocjacyjną na kupno huty, mimo że komisja przetargowa wyżej oceniła ofertę ZP Donbasu.

Davidson pytana o to, czy LNM przyjął ostateczny termin, do którego będzie zainteresowany kupnem Huty Częstochowa, powiedziała, że na razie trudno to określić.

W ubiegły piątek premier Marek Belka powiedział w Sejmie, że zostanie ogłoszony nowy przetarg na Hutę Częstochowa. Pierwszy przetarg, w którym wyłączność na prowadzenie rozmów uzyskał LNM, zakończył się bez rozstrzygnięcia, gdyż wyniki kontroli prowadzonej przez Kancelarię Prezydenta wykazały nieprawidłowości podczas przetargu.

Pytana o ocenę nacisków politycznych ze strony Ukrainy na rozstrzygnięcie przetargu na korzyść ZP Donbasu, Davidson powiedziała tylko, że z punktu widzenia LNM przetarg jest wyłącznie sprawą biznesową.

Na początku maja TF Silesia poinformowało, że uruchomienie nowych procedur przetargowych dotyczących sprzedaży udziałów w Hucie Stali Częstochowa (HSCz) i spółkach skupiających produkcyjny majątek huty nastąpi nie wcześniej niż w końcu maja.

TF Silesia informowało też, że z całą pewnością nowym elementem przetargu będzie zobowiązanie oferentów do pokrycia kosztów ewentualnych roszczeń KE. Do pokrycia takich kosztów zobowiązały się zarówno LNM Holdings, jak i ZP Donbasu.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)