Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zajmie się projektem uchwały ws. programu Mieszkanie+

23
Podziel się:

We wtorek rząd zajmie się projektem uchwały ws. przyjęcia "Narodowego Programu Mieszkaniowego", czyli programu Mieszkanie+. Program przewiduje wsparcie budownictwa społecznego, tanie mieszkania na wynajem na państwowych gruntach i indywidualne konta dla oszczędzających na własne lokum.

Rząd zajmie się projektem uchwały ws. programu Mieszkanie+
(Jacek Dominski/REPORTER/EAST NEWS)

Narodowy Program Mieszkaniowy tzw. program Mieszkanie+ ma być kompleksowym dokumentem określającym kierunki polityki mieszkaniowej państwa w perspektywie średniookresowej. Dokument integruje sfery regulacyjne i finansowe, zawierając także rozwiązania instytucjonalne i proceduralne.

Narodowy Program Mieszkaniowy został zgłoszony jako jeden z projektów strategicznych realizujących Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Według informacji zaprezentowanych w czerwcu, gdy ogłoszono Mieszkanie+, program zakłada przede wszystkim powołanie Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Operator przy wykorzystaniu zasobu gruntów publicznych m.in. gruntów Skarbu Państwa, będzie budował mieszkania dedykowane dla osób o umiarkowanych dochodach.

Operator ma też zająć się kwestią dostępu do mieszkań. Na podstawie zgłoszenia z odpowiednimi dokumentami, m.in. PIT, potencjalny najemca będzie otrzymywał punkty. Ma też nie być ograniczeń wiekowych, takich jak w przypadku programu MdM.

Z założeń programu wynika, że mieszkania będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Pierwsza z nich zakłada, że koszt wynajmu wyniesie od 10 do 20 zł za 1 m kw. (w zależności od lokalizacji). Jeśli najemca zdecyduje się wybrać drugą opcję, będzie musiał dopłacić do powyższego czynszu 20 proc.

W każdej chwili będzie można zrezygnować z opcji dojścia do własności. Wtedy najemca otrzyma zwrot 20-proc. nadpłaty. Ponadto - jeśli w trakcie najmu sytuacja materialna najemcy pogorszy się - będzie miał możliwość spłaty czynszu ze środków zgromadzonych na poczet własności.

Część mieszkań z programu mogłaby zostać przeznaczona dla najbardziej potrzebujących, którzy obecnie oczekują w kolejce na mieszkania komunalne.

Od grudnia ub.r. prowadzona jest kwerenda dotycząca gruntów Skarbu Państwa, na których będą mogły być budowane mieszkania w ramach programu Mieszkanie+.

Program ma też wspierać budownictwo na wynajem dla osób o niskich dochodach realizowane przede wszystkim przez samorządy lokalne - bezpośrednio lub we współpracy z innymi podmiotami (np. towarzystwami budownictwa społecznego, spółdzielniami mieszkaniowymi itp.).

Inną zawartą w programie propozycją jest wspieranie przez państwo oszczędzania na zakup, remont lub budowę prywatnego domu w ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych.

Ma zostać stworzony system oszczędzania, którego uczestnicy będą mogli w bankach założyć rachunki z premią za systematyczne oszczędzanie. Zgodnie z zapowiedziami MIB, oszczędzać będzie można na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup czy budowę, ale także np. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt lub na wkład mieszkaniowy w spółdzielni czy tbs. Oszczędności będzie można wykorzystać także na remont czy wykończenie mieszkania.

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk zapowiadał, że pierwsze inwestycje w ramach programu rozpoczną się w 2018 r., a w 2019 r. pierwsi uczestnicy programu Mieszkanie+ otrzymają klucze do mieszkań.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Bogusław
8 lat temu
Czy ten program nie skończy się jak z książeczkami mieszkaniowymi. Kto był w AWS i PC ten odpowiada za wykołowanie społeczeństwa.
guru122
8 lat temu
Problem jest jeden i wiecznie niezmienny. Polacy po prostu za mało zarabiają w stosunku do kosztów życia we własnym kraju. Pensje są zaniżone przez wysokie bezrobocie i rynek pracodawcy. Państwo powinno podnieść płacę minimalną do realnych poziomów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pracy, by ludzie realnie zaczęli więcej zarabiać i nie będą potrzebne żadne programy typu rns mdm, mieszkanie plus i podobne bzdety. Ludzie sami zaczną kupować, budować, bo zwyczajnie będzie ich na to STAĆ!!
Madzia
8 lat temu
Ja tam wychodzę z założenia, że jak chcesz mieszkanie to musisz ciężko pracować, a także rozsądnie wydawać i inwestować zarobione pieniądze. Ja tam w żadne programy z bankami nie wchodzę... Na Zachodzie już dawno działają pożyczki społecznościowe, można wpłacać swoje oszczędności i pożyczać innym. Wydaje mi się to dość rozsądne… u nas jest na przykład eMonero, zakra – ciekawe jak ten sektor się rozwinie.
Janek
8 lat temu
Mieszkania dla katolickich rodzin z bachorami ... Bardzo sprawiedliwe rozwiązanie
tom
8 lat temu
Państwo i politycy „się o nas zatroszczą”. "Wszyscy będziemy bogaci". Będziemy jeść, tylko nie łykać jak przyjdzie nam spłacić te wszystkie długi na programy plus i inne. Tylko edukacja finansowa i czytanie książek typu "Emrerytura nie jest Ci potrz.ebna" o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, budowaniu własnego majątku , a potem działanie może nam pomóc.
...
Następna strona