Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister Skarbu Państwa wierzy w prywatyzację PZU SA w tym roku

0
Podziel się:

Minister Skarbu Państwa wierzy, że uda się jej sprywatyzować PZU SA jeszcze w tym roku

- poinformowała we wtorek Aldona Kamela-Sowińska w publicystycznym programie TVN.

'Przygotowujemy się do prywatyzacji PZU SA i wierzę, że jeszcze w tym roku uda mi się sprywatyzować tę spółkę' - powiedziała minister Skarbu Państwa.

Zdaniem minister skarbu do sprywatyzowania PZU potrzebne jest spełnienie dwóch warunków.

'Musi być pozytywny raport audytora i czekam na niego do końca miesiąca. Musi być też przygotowany prospekt emisyjny, a w przypadku PZU będzie to pierwsze wejście na giełdę i wymaga bardzo precyzyjnej procedury' - dodała Kamela-Sowińska.

Podtrzymała ona też prognozę tegorocznych wpływów do budżetu z prywatyzacji w wysokości 18 mld zł.

'Wszystkie wyliczenia na to jednoznacznie wskazują' - powiedziała minister SP.

Kamela-Sowińska zaprzeczyła, że nakłania szefów KGHM, Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA (PSE) i PKN Orlen do tego, żeby sprzedali akcje Polkomtela, co mogłaby wpłynąć na zwiększenie wpływów budżetowych poprzez zapłacenie podatku dochodowego ze sprzedaży tych akcji.

'MSP nie ma ani jednej akcji w Polkomtelu. Zatem nie ma najmniejszego wpływu na to, czy akcje te będą sprzedawane, czy nie' - powiedziała. Polkomtel będzie musiał w najbliższym czasie ponieść znaczne nakłady finansowe na rozwój sieci i UMTS (telefonię trzeciej generacji).

Największymi akcjonariuszami Polkomtela, operatora sieci Plus GSM, są : PKN Orlen SA (19,6 proc.), KGHM Polska Miedź SA (19,6 proc.), Vodafone Americas Asia Inc. (19,6 proc.), Tele Danmark A/S (19,6 proc.), Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA: 16,05 proc.

Minister SP odniosła się też do planów prywatyzacyjnych wobec PKO BP SA.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów nie przyjął w czwartek wniosku o prywatyzację PKO BP w ofercie publicznej, gdyż zażądał dokładniejszej informacji w zakresie prywatyzacji tego banku. Według KERM we wniosku brakowało określenia potrzeb kapitałowych banku i odniesienia ich do konkretnej formy prywatyzacji.

Według minister skarbu w rękach państwa pozostanie 51 proc. akcji banku PKO BP, a 15 proc. trafi do pracowników.

'Oferta publiczna będzie skierowana do obywateli polskich, Skarb Państwa zachowa w tym banku 51 proc., co w sumie pozwoli utrzymać narodowy charakter banku' - dodała Kamela-Sowińska.

Oznacza to, że na giełdę lub do inwestora może trafić 34 proc. akcji spółki.

Minister skarbu nie wykluczyła, że podczas najbliższego posiedzenia KERM zatwierdzi strategię prywatyzacji PKO BP.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)