Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mogą być problemy z prywatyzacją Huty Częstochowa

0
Podziel się:

Przyznanie wyłączności na prowadzenie negocjacji w prywatyzacji Huty Stali Częstochowa koncernowi LNM jest sprzeczne z prawem polskim i unijnym. Polsce grożą z tego powodu kary finansowe

- wynika z pisma kancelarii Kunachowicz, Ślusarek i Wspólnicy, przedstawionej jako stanowisko Związku Przemysłowego Donbasu (ZPD).

Według stanowiska Donbasu, przy sprzedaży Huty Częstochowa koncernowi LNM "istnieje uzasadnione podejrzenie, iż de facto dojdzie do próby obejścia obowiązujących Polskę zobowiązań międzynarodowych poprzez połączenie w jednej grupie finansowej aktywów objętych i nie objętych pomocą publiczną" - czytamy w stanowisku. Łączenie tych aktywów jest zabronione w prawie UE.

Jednak według wiceministra Skarbu Państwa Andrzeja Szarawarskiego, nie dojdzie do połączenia objętych pomocą publiczną Polskich Hut Stali (PHS) i nie objętej nią Hutą Częstochowa. (LNM zainwestował wcześniej w PHS).

"Nie ma połączenia Huty Częstochowa i PHS. LNM kupuje Hutę Częstochowa jako Hutę Częstochowa - niezależny zakład, a nie jako część PHS" - powiedział PAP Szarawarski.

"Absolutnie nie grożą nam żadne kary unijne" - podkreślił. Dodał, że Polska postępuje według ustaleń traktatu akcesyjnego.

Związek Przemysłowy Donbasu powołuje się też na argumenty Ministerstwa Skarbu Państwa, że w przypadku sprzedaży huty Donbasowi powstałaby "konkurencja polsko-polska". ZPD zarzuca rządowi ograniczanie konkurencji na rynku hutniczym, co jest sprzeczne z zasadami UE.

"Świat konsoliduje hutnictwo. Na rynku hutniczym powstają wielkie koncerny ponadnarodowe. Jest to przemysł, w którym efekt synergii powoduje zmniejszenie kosztów i poprawę jakości" - powiedział PAP Szarawarski, odpierając zarzuty o bezprawne działanie.

Według niego, konkurencja wewnętrzna jest niekorzystna i już raz doprowadziła do upadku polskiego hutnictwa. Natomiast połączenie hut w PHS pokazało ich siłę i pomogło osiągnąć zysk po raz pierwszy od kilkunastu lat.

Hinduski koncern LNM i ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu brały udział w końcowym etapie prywatyzacji huty Częstochowa, która jest zależna od Skarbu Państwa.

22 lutego holding LNM dostał do końca marca wyłączność negocjacyjną na kupno Huty Częstochowa. W odpowiedzi Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD) poinformował 23 lutego, że zamierza zaskarżyć w sądzie decyzję Ministerstwa Skarbu Państwa o wyborze na inwestora dla Huty Częstochowa.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)