Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Możliwe połączenie PKN i RG

0
Podziel się:

Rząd zmienił strategię prywatyzacji sektora paliwowego, co umożliwi połączenie Rafinerii Gdańskiej z PKN Orlen - poinformował na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu minister skarbu Wiesław Kaczmarek

.

'Nowy program jest na tyle elastyczny, że pozwoli na połączenie Rafinerii Gdańskiej i PKN Orlen, jeżeli będzie to odpowiednie' - powiedział minister skarbu.

Kaczmarek podkreślił, że sprzedaż 75 proc. akcji gdańskiej spółki do końca tego roku jest mało prawdopodobna.

'Jest wiele elementów, które pokazują, że finał transakcji sprzedaży Rafinerii Gdańskiej jest w tym roku praktycznie niemożliwy' - powiedział.

Dotychczasowy program przewidywał istnienie dwóch konkurencyjnych ośrodków paliwowych, jednego skupionego wokół Rafinerii Gdańskiej a drugiego wokół PKN Orlen z Płocka.

Zmiana programu umożliwi płockiej spółce uczestnictwo w ponownym przetargu na zakup akcji gdańskiej rafinerii, jeżeli niepowodzeniem zakończą się rozmowy o sprzedaży 75 proc. akcji spółki konsorcjum Rotch Energy i Łukoila. Ponadto minister poinformował, że nowa prognoza tegorocznych wpływów z prywatyzacji w wysokości 3,68 mld zł nie zawiera wpływów z prywatyzacji RG.

O kupno większościowego pakietu akcji RG stara się konsorcjum składające się z Rotch Energy i Łukoila.

Nowy rządowy program restrukturyzacji i prywatyzacji sektora naftowego przewiduje ponadto, że aby Skarb Państwa całkowicie wycofał się z sektora naftowego, musi zostać spełnionych kilka warunków.

Pierwszym jest uporządkowanie struktury właścicielskiej spółki Naftoport.

'Jeżeli nie zostanie uporządkowana struktura właścicielska Naftoportu, to można powiedzieć, że nie będzie spełnione jedno z elementarnych kryteriów bezpieczeństwa energetycznego kraju. Ta płynność i przepustowość musi być w dyspozycji Skarbu Państwa lub podmiotów zależnych. W naszym założeniu będzie to Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych' - powiedział Kaczmarek.

Minister przypomniał, że zdolność przeładunku ropy i produktów paliwowych Naftoportu wynosi 33 mln ton, a 'przerób polskiej gospodarki nie przekracza 20 mln ton'.

Drugim warunkiem prywatyzacyjno-regulacyjnym jest konieczność utrzymania niezależności Naftobaz. Minister powiedział, że resort przygotowuje się do uruchomienia procedury sprzedaży pakietu 65 proc. udziałów spółki Naftobazy. Udziały zostaną zaoferowane przedsiębiorstwom związanym z działalnością magazynową. Nafta Polska, która prywatyzuje sektor paliwowy w imieniu Ministerstwa Skarbu, zostanie zobowiązana do przesłania memorandów informacyjnych wybranym inwestorom.

'Jeżeli nastąpi prywatyzacja Naftobaz, a program o tym postanawia, to inwestorem nie może być ani PKN Orlen, ani Rafineria Gdańska' - powiedział Kaczmarek.

Trzecim warunkiem jest dywersyfikacja dostaw ropy naftowej do Polski.

Ponadto program zobowiązuje rząd do podjęcia próby rozliczenia zadłużenia państw-producentów ropy naftowej wobec Polski na zasadzie 'za długi dostawy ropy lub prawa do eksploatacja złóż'.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)