Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MPEC Kraków na przełomie roku ogłosi międzynarodowe przetargi

0
Podziel się:

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie (MPEC) planuje na przełomie roku ogłosić międzynarodowe przetargi na wykonanie robót współfinansowanych z kredytu Banku Światowego

- poinformował PAP przedstawiciel MPEC.

'W okresie grudzień - luty planujemy rozpocząć procedury przetargowe dla programu inwestycyjnego spółki na rok 2002 i lata następne, który będzie współfinansowany z kredytu Banku Światowego o równowartości 15 mln dolarów' - powiedział w środę Janusz Miechowicz z działu współpracy z zagranicą spółki.

Zgodnie z wymogami BŚ wykonawcy prac finansowanych z kredytu będą wyłaniani w przetargach międzynarodowych, zgodnych ze standardami banku.

Pieniądze pozyskane z kredytu w 1/3 pokryją wydatki spółki związane z dokończeniem modernizacji systemu ciepłowniczego w mieście oraz realizacją przedsięwzięć energooszczędnościowych w obiektach należących do klientów MPEC, zaplanowanych na lata 2002 - 2006.

Pozostałe 2/3 wydatków zostanie pokrytych ze środków własnych spółki.

Krakowski MPEC zamierza zaciągnąć w Banku Światowym kredyt o równowartości 15 mln dolarów, który ze względu na ryzyko kursowe ma zostać podzielony na dwie waluty: 7,5 mln dolarów oraz 9 mln euro. Zgodnie z ustaleniami spłata kredytu rozpocznie się po 5-letniej karencji w listopadzie 2006 roku i potrwa do 2018 roku.

Cała kwota kredytu wraz z odsetkami ma gwarancje rządu polskiego.

'Data podpisania ostatecznej umowy z ministerstwem finansów w sprawie udzielenia gwarancji zostanie ustalona po przygotowaniu ostatniego z czterech zabezpieczeń kredytowych wymaganych przez resort' - poinformował Miechowicz.

Według niego trzy zabezpieczenia zostały już przedłożone w ministerstwie, czwarte jest na etapie przygotowania. Wymaga ono m.in. zgody WZA spółki.

W zeszłym roku MPEC SA osiągnęło 316,3 mln zł przychodów ze sprzedaży i 2,86 mln zł zysku netto.

Spółka zatrudniająca około 1 tys. osób zajmuje się produkcją, dostawą i dystrybucją energii cieplnej dla mieszkańców, instytucji i zakładów przemysłowych na terenie gmin: Kraków, Skawina i Wieliczka. Jej sieć ciepłownicza ma długość ponad 836 kilometrów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)