Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ przekazał Komisji Europejskiej protest w sprawie BSE

0
Podziel się:

Według ministerstwa, decyzja o zaliczeniu Polski do grupy krajów zagrożonych BSE byłaby dyskryminacją

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie zaprotestowało w piątek wobec zapowiadanego przez unijnych ekspertów zaliczenia Polski do grupy krajów o wysokim ryzyku wystąpienia choroby szalonych krów (BSE).

Wiceminister Stefan Meller, który zastępuje przebywającego w USA Władysława Bartoszewskiego, 'poprosił na rozmowę' - jak głosi komunikat MSZ - szefa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie Bruno Dethomasa i wręczył mu tzw. aide-memoire w tej sprawie.

Polska nie zgadza się z opinią Naukowego Komitetu Sterującego UE, według którego nasz kraj należy zaliczyć do III grupy krajów o podwyższonym i wysokim stopniu ryzyka wystąpienia BSE.

W czasie rozmowy z ambasadorem Dethomasem, Meller wyraził 'głębokie zaniepokojenie' polskich władz możliwością podjęcia decyzji, zgodnej z taką opinią unijnych ekspertów.

'W ocenie polskich służb weterynaryjnych, decyzja taka byłaby całkowicie bezpodstawna, zwłaszcza w świetle argumentów i informacji przekazanych wcześniej KE, które nie zostały jednak wzięte pod uwagę' - czytamy w przesłanym PAP komunikacie MSZ.

Według ministerstwa, decyzja o zaliczeniu Polski do grupy krajów zagrożonych BSE byłaby dyskryminacją i spowodowałaby 'znaczne utrudnienia' dla polskiego eksportu i mogłaby negatywnie wpłynąć na wizerunek naszego kraju nie tylko w UE.

W imieniu polskiego rządu Meller zwrócił się o ponowne przeanalizowanie argumentów strony polskiej i przyjęcie opinii adekwatnej do rzeczywistej sytuacji w naszym kraju.

Minister rolnictwa Artur Balazs i główny lekarz weterynarii Andrzej Komorowski zapewniają, że Polska jest krajem wolnym od BSE i że rolnicy nie żywili bydła mączkami mięsno-kostnymi. Teraz 'zabezpieczamy się w sposób bardzo zdecydowany' - podkreślał Balazs.

Do tej samej grupy, co Polskę, zakwalifikowano również inne kraje Europy Środkowej, ubiegające się o przystąpienie do Unii i one również nie godzą się z tą decyzją.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)