Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Śląsku niewesoła Barbórka

0
Podziel się:

Dziś tradycyjne święto górników - Barbórka. Obchodzą je zarówno górnicy węgla kamiennego, jak i brunatnego, miedzi, siarki i soli, a także wydobywający gaz i ropę naftową.
Tegoroczne obchody święta na Śląsku przebiegają w przygnębiającej atmosferze.

Dziś tradycyjne święto górników - Barbórka. Obchodzą je zarówno górnicy węgla kamiennego, jak i brunatnego, miedzi, siarki i soli, a także wydobywający gaz i ropę naftową.
Tegoroczne obchody święta na Śląsku przebiegają w przygnębiającej atmosferze. Powodem rozgoryczenia górników jest perspektywa likwidacji w ciągu półtora roku siedmiu kopalń i 35 tysięcy miejsc pracy.
Premier Leszek Miller powiedział w Radiu Katowice, że najważniejsze dla Górnego Śląska jest stworzenie alternatywnych miejsc pracy dla górników odchodzących z likwidowanych kopalń. Zdaniem premiera, szansą na pracę dla górników będzie również dalszy rozwój katowickiej specjalnej strefy ekonomicznej, w której w przyszłym roku ma powstać 18 nowych inwestycji.
Główne uroczystości barbórkowe odbywają się w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Uczestniczą w nich minister gospodarki Jacek Piechota oraz minister spraw wewnętrznych Krzysztof Janik.
Minister Janik wyraził nadzieję, że nadchodzący rok będzie dla górników bezpieczniejszy. Zapowiedział wprowadzenie mandatów, którymi karane będą osoby lekceważące przepisy BHP.
Jedną z niewielu kopalń w Polsce, które mają dziś powody do świętowania, jest lubelska Bogdanka - najbardziej dochodowa kopalnia węgla kamiennego w kraju. W ubiegłym roku firma miała ponad 70 milionów zysku. Bogdankę stać na utrzymanie drużyny piłkarskiej, a średnie płace w spółce wynoszą ponad 4 tysięcy złotych.
Barbórkę świętują także pracownicy przemysłu wydobywczego w Grzybowie koło Staszowa, gdzie znajdują się Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol". Uroczystości rozpoczęła msza w kościele pod wezwaniem świętej Barbary.
W Morawicy w Kopalni Wapienia uroczystości także rozpoczęło nabożeństwo. Górnikom, którzy przepracowali 25 lat wręczono dyplomy i nagrody.
Górnicy i ich rodziny wzięli udział w uroczystej mszy świętej w podziemnej kaplicy w Kopalni Soli w Bochni. Msza została odprawiona 200 metrów pod ziemią w kaplicy świętej Kingi, wyrzeźbionej w soli w XVIII-ym wieku. Obecnie wyrobisko służy wyłącznie do celów turystycznych.
Górnicy obchodzą swoje święto także w Kołobrzegu, gdzie jest kopalnia borowiny, która należy do Uzdrowiska Kołobrzeg. Jej 4-osobowa załoga to prawdziwi górnicy z pełnymi uprawnieniami.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)