Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nafta Polska zarekomendowała sprzedaż RG konsorcjum Rotch Energy i Łukoil

0
Podziel się:

Nafta Polska rekomendowała MSP ofertę zakupu 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej przez Rotch Energy i Łukoil, jednak rząd ma jeszcze ocenić ryzyko polityczne transakcji związane z udziałem inwestora rosyjskiego

- poinformował minister skarbu.

'Nafta Polska zakończyła proces i przedstawiła mi w tej sprawie raport końcowy, który rekomenduje to rozwiązanie' - powiedział w piątek dziennikarzom minister Skarbu Państwa Wiesław Kaczmarek.

'Ten projekt ma główne ryzyko w warstwie politycznej. Do oceny tego ryzyka nie czuję się w pełni kompetentny, stąd zwróciłem się z prośbą o opinię i komentarz ze strony kierownictwa rządu i czekam na odpowiedź. Musimy to ocenić' - dodał.

Nafta Polska w połowie lipca otrzymała od konsorcjum Rotch Energy i Łukoilu ostateczną ofertę zakupu 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej SA. W konsorcjum Rotch ma 51 proc., a Łukoil 49 proc.

Minister powiedział, że w raporcie, który otrzymał od Nafty Polskiej, oprócz oceny warunków transakcji w części Skarbu Państwa, części dotyczącej pakietu inwestycyjnego, analizy prawnej skutków ewentualnych przyszłych zmian w strukturze właścicielskiej konsorcjum, znalazł się też duży fragment z analizą ryzyka politycznego, które musi być brane pod uwagę ze względu na specyfikę transakcji.

'Ten projekt ma jedno ryzyko. To mogłaby być pierwsza inwestycja w istotny segment z udziałem znaczącej firmy rosyjskiej' - powiedział Kaczmarek.

Na początku maja konsorcjum Rotch i Łukoilu dostało zgodę od Nafty Polskiej na przeprowadzenie szczegółowego badania spółki. Zakończyło się ono 18 czerwca.

'W części merytorycznej uznaję ten proces za zamknięty w sensie formułowania oferty. Myślę, że ten projekt w części ekonomicznej, inwestycyjnej to zapowiedź jednego z większych projektów, ponieważ poziom inwestycji gwarantowanych to przeszło 300 mln dolarów. To są inwestycje związane tylko z częścią instalacji produkcyjnej' - powiedział minister, dodając, że ich poziom będzie wyższy, gdy ewentualny przyszły inwestor zdecyduje o rozbudowie sieci handlowej RG.

Kaczmarek nie ujawnił, jaką cenę zakupu akcji zaproponowało konsorcjum. Powiedział jednak, że to cena, której 'myślę, już nie uzyskamy'. Dodał, że po ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy sprzedaży akcji RG chce przeprowadzić transakcję jak najszybciej.

'Pozytywne rozstrzygnięcie ma jeszcze jeden aspekt. W ten sposób zyskujemy środki finansowe i nie kryję tego, które pozwolą mi sfinansować część kosztów restrukturyzacji ciężkiej syntezy chemicznej' - dodał minister.

Rotch Energy we wrześniu 2001 roku otrzymał warunkową zgodę na zakup akcji Rafinerii Gdańskiej. Inwestor zapowiadał wtedy, że chce do 2004 roku zaangażować w zakup i inwestycje w RG około 1 mld USD, i że w ciągu trzech-czterech lat potroi zysk firmy i dwukrotnie zwiększy jej produkcję.

Transakcja nie została sfinalizowana, gdyż Rotch miał trudności z zamknięciem jej finansowania. Aby rozwiązać ten problem, zorganizował konsorcjum z rosyjskim Łukoilem.

Obecnie 75 proc. akcji RG ma Nafta Polska, 15 proc. pracownicy, a 10 proc. Skarb Państwa.

NP próbuje już po raz drugi sprzedać RG. Pierwszy raz usiłowano znaleźć nabywcę w 1998 roku. Wówczas jednak ofertę złożyła tylko jedna firma, która zaproponowała zbyt niską cenę.

Zysk netto Rafinerii Gdańskiej spadł w 2001 roku o 97 proc., do 5,4 mln zł, ze 182 mln zł w 2000 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)