Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP komentuje zamieszanie wokół franka. Złoty stabilny, ale...

0
Podziel się:

Decyzja szwajcarskiego banku centralnego uderza w kredytobiorców zadłużonych w szwajcarskiej walucie. KNF wskazuje kolejne zagrożenie.

NBP komentuje zamieszanie wokół franka. Złoty stabilny, ale...
(Bank Światowy / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Polski sektor bankowy jest stabilny i odporny na szoki zewnętrzne, w tym na zmienność kursu walutowego - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Bank centralny zapewnił, że uważnie obserwuje i analizuje sytuację na rynku walutowym. Fluktuacje kursu złotego w stosunku do euro nie odbiegają od obserwowanych w ostatnim czasie - ogłoszono. Istotny wzrost ryzyka następuje natomiast przy założeniu połączenia wzrostu kursu CHF/PLN ze znacznym wzrostem stóp procentowych LIBOR CHF - ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego.

Aktualizacja: 17:15.

_ Znaczące wzmocnienie franka szwajcarskiego wobec złotego nie ma związku z sytuacją gospodarczą i fundamentami makroekonomicznymi Polski. Jest ono spowodowane decyzją Narodowego Banku Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka w stosunku do euro. Narodowy Bank Szwajcarii zdecydował jednocześnie o obniżeniu stóp procentowych _ - podał w komunikacie NBP.

_ Wzmocnienie się franka szwajcarskiego obserwowane jest wobec wszystkich głównych walut. Fluktuacje kursu złotego w stosunku do euro nie odbiegają od obserwowanych w ostatnim czasie _ - dodano.

Rano szwajcarski bank centralny (SNB) ogłosił, że przestaje bronić swojej waluty i uwalnia jej kurs. Dotąd SNB utrzymywał tzw. sztywny kurs, co oznaczało, że euro nie mogło kosztować mniej niż 1,2 franka. Decyzja ta wywołała panikę na rynkach, a kurs CHF/PLN wspiął w ciągu dnia się nawet powyżej 5 zł, co było historycznym poziomem. W środę po południu frank szwajcarski kosztował 3,57 zł.

Kurs franka szwajcarskiego

Zdaniem analityków decyzja szwajcarskiego banku centralnego uderzy w polskich kredytobiorców zadłużonych we frankach szwajcarskich. Z ich wyliczeń wynika, że raty ok. 700 tys. osób ostro pójdą w górę. Ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski zwrócił uwagę skala szoku na rynku walutowym jest tak ogromna, iż negatywnie wpłynął on również na sytuację na rynku akcji.

Przed godz. 16 indeks WIG 20 tracił prawie 3,1 proc. Giełdę w dół ciągnie sektor bankowy. Najbardziej spadły kursy banków, które mają w swoim portfelu kredyty we frankach szwajcarskich na znaczne sumy. Kurs Getin Noble załamał się i spadał o prawie 17 proc. mBank tracił ponad 6,9 proc, kurs banku bank Getin spadł o 6,7 proc., BZ WBK tracił 8,6 proc., a PKO BP spadał o 7,7 proc.

_ Polski sektor bankowy jest stabilny i odporny na szoki zewnętrzne, w tym na zmienność kursu walutowego - _ czytamy w komunikacie NBP.

KNF spokojna o stabilność banków

Polski sektor bankowy jest odporny nawet na znaczące osłabienie się złotego względem CHF, jak też ewentualne silne i skumulowane w jednym momencie pogorszenie spłacalności kredytów CHF - głosi komunikat Komisji.

Z symulacji przeprowadzonych prze KNF wynika, że efekt osłabienia złotego wobec franka o 30 proc. nie spowoduje więc znaczącego wzrostu ryzyka systemowego._ Deprecjacja złotego wobec CHF o 50 proc. również nie spowoduje znaczącego wzrostu ryzyka systemowego - _ czytamy w komunikacie KNF.

Zadłużeni we franku jak zadłużeni w złotym

Przy utrzymaniu stóp procentowych LIBOR CHF na poziomie zbliżonym do obecnego wzrost kursu CHF/PLN do 4,0, a nawet 4,5 i 5,0, powinien zostać zaabsorbowany przez większość kredytobiorców CHF, a miesięczna zmiana raty spłaty byłaby porównywalna do tych, jakie płacili kredytobiorcy mający analogiczny kredyt w PLN - czytamy w analizie KNF.

Jak przekonuje nadzór finansowy - _ Istotny wzrost ryzyka następuje natomiast przy założeniu połączenia wzrostu kursu CHF/PLN ze znacznym wzrostem stóp procentowych LIBOR CHF, któremu jednak przeciwdziała jednoczesna decyzja banku centralnego Szwajcarii o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych _.

Relatywnie korzystna sytuacja większości kredytobiorców CHF wynika z tego, że obserwowanemu od połowy 2008 r. osłabieniu złotego towarzyszy spadek stóp procentowych LIBOR CHF, co w całości lub znacznym stopniu rekompensowało skutki osłabienia złotego.

KNF podkreśla, że_ istotna część zadłużenia w CHF w ostatnich latach została spłacona. Od końca 2009 r. wolumen kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych w CHF (wyrażony w walucie naturalnej) w sektorze bankowym obniżył się o 21,6 proc. _

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)