Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP i rząd będą ściśle współpracować

0
Podziel się:

Prezes NBP Leszek Balcerowicz i wicepremier Jerzy Hausner zapowiedzieli we wtorek ścisłą współpracę banku centralnego i rządu w obliczu zagrożeń związanych z sytuacją polityczną.

"Nasze analizy pokazują, że w polskiej gospodarce jest wiele pozytywnych tendencji, ale także wiele zagrożeń, wiele punktów trudnych. Obecna niestabilna sytuacja polityczna tworzy dodatkowe zagrożenie. Ważne jest, aby organy państwa, czyli w tym przypadku RPP i rząd ze sobą współpracowały, stabilizując sytuację, czyli umacniając to, co pozytywne. Tak właśnie zamierzamy nadal działać. Tak zresztą działamy od wielu miesięcy" - powiedział Hausner po wtorkowym spotkaniu z Radą Polityki Pieniężnej.

W spotkaniu uczestniczył także minister finansów Andrzej Raczko.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział po spotkaniu, że eksperci banku centralnego oceniają, iż w polskiej gospodarce nasilają się pozytywne tendencje.

"One objawiają się w imponującym wzroście produkcji przemysłowej, stabilnej inflacji i stabilnym deficycie obrotów bieżących (...) Jest rzeczą absolutnie fundamentalną, żeby te procesy nie zostały przerwane. Zagrożenie, o którym mówił pan wicepremier Hausner polega na tym, że na czas nie będą zreformowane finanse państwa" - powiedział.

"Wiem, że polityka rządzi się swoimi prawami, ale na pierwszym miejscu powinien być człowiek (...) Jest bardzo silny związek między reformą finansów publicznych a możliwością ograniczenia bezrobocia, wzrostem zatrudnienia i przyspieszeniem wzrostu gospodarczego" - dodał Balcerowicz.

RPP rozpoczęła we wtorek dwudniowe posiedzenie. Po ostatnim w lutym podtrzymała diagnozę poprzedniej RPP, że istnieje duże ryzyko dla inflacji ze strony budżetu i zasygnalizowała, że opóźnianie reform fiskalnych może przyczynić się do zaostrzenia polityki monetarnej.

Jednak w ubiegłym tygodniu członek RPP Mirosław Pietrewicz powiedział PAP, że w związku z rozpoczęciem prac w parlamencie nad planem oszczędnościowym wygasła główna przesłanka, która mogła spowodować zaostrzenie polityki pieniężnej.

Większość ankietowanych przez PAP analityków uważa, że RPP utrzyma do końca 2004 roku podstawowe stopy bez zmian, choć nieliczni ekonomiści oczekują nawet ich podwyżek. Jednak według nich, najwcześniej mogłoby to nastąpić w drugim kwartale.

RPP ostatni raz dokonała redukcji stóp procentowych w czerwcu 2003 roku o 25 pkt bazowych i od tego czasu główna stopa wynosi nie mniej niż 5,25 proc.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)