Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: Wzrost PKB spowalnia

0
Podziel się:

Narodowy Bank Polski (NBP) przewiduje, że wzrost PKB w III kw. br wyniósł ok. 4,5% wobec 6,1% w II kw. i 6,9% w I kw., podtrzymuje jednak prognozę wzrostu gospodarczego o 4,5-5,5% w 2004 i 2005 roku, podał bank centralny w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w środę. / ISB /

Narodowy Bank Polski (NBP) przewiduje, że wzrost PKB w III kw. br wyniósł ok. 4,5% wobec 6,1% w II kw. i 6,9% w I kw., podtrzymuje jednak prognozę wzrostu gospodarczego o 4,5-5,5% w 2004 i 2005 roku, podał bank centralny w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w środę.

„Informacje, które napłynęły od ostatniego posiedzenia RPP potwierdzają oczekiwania z sierpniowego Raportu o inflacji, według których w najbliższych dwóch latach tempo wzrostu PKB w Polsce wyniesie 4,5%-5,5%. Według szacunków NBP tempo wzrostu PKB w III kwartale wyniosło ok. 4,5% r/r” – podano w komunikacie.

Rząd oczekuje wzrostu gospodarczego o 5,7% w 2004 roku oraz o 5,0% w 2005 roku, choć nie wyklucza nieco lepszego wyniku.

Zdaniem RPP, utrzymująca się wysoka dynamika produkcji sprzedanej przemysłu stymulowana jest nadal przez wysoką sprzedaż na eksport. Bank podtrzymał jednak swoje oczekiwanie, że począwszy od 2005 r. zmaleje rola eksportu netto we wzroście gospodarczym, a wzrośnie rola popytu wewnętrznego, przede wszystkim inwestycyjnego.

„Dotychczasowe dane oraz wyniki badań ankietowych NBP sygnalizują wolniejsze niż przewidywane ożywienie w inwestycjach” – głosi komunikat.

RPP zwraca uwagę, że sygnały te pozostają w sprzeczności z informacjami o wysokim i rosnącym stopniu wykorzystania mocy produkcyjnych.

„Wskazuje to na wzrost niepewności towarzyszący przewidywanej dynamice wzrostu gospodarczego w latach 2005 i 2006. Jednym ze źródeł tej niepewności jest również zbyt wolne tempo reform strukturalnych, w szczególności w finansach publicznych” – czytamy dalej.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)