Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Nie będzie radaru na Górze Św. Anny. IMGW odstąpił od umowy

9
Podziel się:

Nie będzie stacji radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny. IMGW odstąpił właśnie od umowy na jego budowę. Wykonawca, firma Qumak, uważa odstąpienie za nieskuteczne.

IMGW odstąpił od umowy na zaprojektowanie stacji radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny
IMGW odstąpił od umowy na zaprojektowanie stacji radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny (ARKADIUSZ ZIOLEK)

Nie będzie stacji radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny. IMGW odstąpił właśnie od umowy na jego budowę. Wykonawca, firma Qumak, uważa jednak odstąpienie za nieskuteczne.

Możemy zostać bez prognoz i ostrzeżeń meteorologicznych, a to dlatego, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma środków na dalsze funkcjonowanie.

W czwartek pisaliśmy w money.pl, że w tym roku zmienił się model finansowania IMGW. Budżet Instytutu to 35 mln zł, a nie 100 mln. Środki skończyły się już w czerwcu, na razie nie została przyznana bezzwrotna dotacja z Urzędu Dozoru Technicznego. Nie ma pieniędzy na bieżącą działalność, naprawy urządzeń.

Dziś z kolei pojawiła się informacja o tym, że IMGW odstąpił od umowy zawartej w 2014 r. z konsorcjum w składzie Qumak i Zakład Techniczno-Budowlany Polbau na zaprojektowanie i budowę "pod klucz" stacji radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny za 15,37 mln zł brutto, podał Qumak.

Zobacz także: VIII Europejski Kongres Finansowy w Sopocie

Qumak: odstąpienie jest nieskuteczne

- Jako przyczynę odstąpienia od umowy z winy wykonawcy zamawiający podał niewykonanie obowiązków umownych w zakresie zapewnienia zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy, pomimo wyznaczenia dodatkowego terminu do jego przedstawienia - czytamy w komunikacie.

Zarząd stoi na stanowisku, że odstąpienie jest nieskuteczne. Podstawa odstąpienia wskazana przez zamawiającego o nieprzedłożeniu zabezpieczenia należytego wykonania umowy jest okolicznością leżącą wyłącznie po stronie zamawiającego - wyjaśnia.

Niezależnie od rzeczywistych powodów odstąpienia, Qumak i tak od czterech lat nie może zrealizować umowy, a to z powodu braku pozwolenia na budowę. IMGW nie uzyskał do tej pory decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która jest niezbędna do dalszej realizacji umowy. W związku z tym Qumak nie może przedłożyć ubezpieczycielowi aneksu do gwarancji ubezpieczeniowej na zabezpieczenie należytego wykonania umowy.

Firma informuje, że kilkakrotnie wzywała Instytut do przedłożenia tej decyzji. Wnioski pozostały bez odpowiedzi.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
rem
6 lat temu
Módlmy się to motto rządzących.
bela
6 lat temu
Janusze przy nawie państwowej ...
ha ha ha
6 lat temu
przecież niby jesteśmy krainą mlekiem i miodem płynącą...
piada
6 lat temu
to ten instytut ,który nie ma już na wypłaty ?
Lukasz38
6 lat temu
IMGW ...tak przewiduje pogodę ze każdy pijany góral lepiej wie jaka będzie pogoda. ....a za 100 mln robili taki syf ....to niech teraz połowę biurokracji zwolni. ..