Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie będzie nowych propozycji dla obligatariuszy PGNiG

0
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, po nieuzyskaniu zgody obligatariuszy na zmiany w prospekcie emisyjnym, nie planuje przedstawienia obligatariuszom nowych propozycji

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
, po nieuzyskaniu zgody obligatariuszy na zmiany w prospekcie emisyjnym, nie planuje przedstawienia obligatariuszom nowych propozycji - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

"Żałujemy, że nasze propozycje zostały zablokowane przez mniejszościową grupę inwestorów, pomimo tego, że udało nam się do naszej oferty przekonać szereg instytucji, które z mniejszym zrozumieniem podchodziły do wcześniejszej propozycji spółki" - napisano w komunikacie.

"PGNiG nie zamierza podejmować negocjacji z tzw. +komitetem obligatariuszy+ ze względu na konieczność ochrony interesów finansowych spółki. W obecnej sytuacji nie przewidujemy również możliwości złożenia nowych propozycji obligatariuszom" - dodano.

Pod koniec sierpnia obligatariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa nie zgodzili się na zmiany w prospekcie emisyjnym, zmierzające do likwidacji tzw. cyngla ratingowego.

Na zebraniu tym reprezentowanych było 88 proc. obligatariuszy, do zaakceptowania zmian potrzebowaliśmy 75 proc. plus jednego głosu. Za zmianami głosowało ponad 72 proc.

Spółka poinformowała we wtorek, że prowadzi rozmowy z agencjami ratingowymi w sprawie alternatywnych sposobów rozwiązania tego problemu.

"Rozmowy te będą kontynuowane w ciągu najbliższych tygodni w celu wypracowania rozwiązań, które pozwolą agencjom ratingowym na poprawę oceny ratingowej PGNiG" - napisano w komunikacie.

PGNiG dąży do zmiany zapisów w dokumentacji eurobligacji, aby zlikwidować w prospekcie tzw. cyngiel ratingowy, który zmusza spółkę do automatycznego wykupu euroobligacji w przypadku obniżenia ratingu poniżej poziomu inwestycyjnego.

Spotkanie obligatariuszy pod koniec sierpnia było już drugim w sprawie zmian w prospekcie. Pierwsze odbyło się na początku sierpnia. Nie zapadły na nim żadne decyzje, gdyż zabrakło wymaganego prawem kworum. Wtedy konieczna była obecność przynajmniej 75 proc. obligatariuszy.

Po pierwszym zgromadzeniu PGNiG zaproponowało obligatariuszom wyższą opłatę w zamian za zgodę na zmiany w prospekcie. Propozycje podniesiono do 1,15 proc. wartości papierów z wcześniejszych 0,75 proc.

Gazowa spółka wyemitowała euroobligacje o wartości 800 mln euro, jednak już przed terminem zapadalności, który upływa we wrześniu 2006 roku, wykupiła euroobligacje o wartości 100 mln euro. Ich oprocentowanie wynosi 6,75 procent.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)