Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie było ożywienia gospodarczego w III kwartale

0
Podziel się:

'Wyniki pokazują, że nie nastąpiło ożywienie gospodarcze. W wielu elementach zjawiska były korzystniejsze niż w poprzednich kwartałach, ale ogólne wyniki dotyczące wzrostu gospodarczego nie są zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami' - powiedział Witkowski

Wyniki za trzeci kwartał potwierdzają, że nie odnotowano żadnej poprawy w zakresie wzrostu gospodarczego - poinformował w środę podczas konferencji prasowej wiceprezes GUS Janusz Witkowski.

'Wyniki pokazują, że nie nastąpiło ożywienie gospodarcze. W wielu elementach zjawiska były korzystniejsze niż w poprzednich kwartałach, ale ogólne wyniki dotyczące wzrostu gospodarczego nie są zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami' - powiedział Witkowski.

Zdaniem Witkowskiego do korzystnych zjawisk w polskiej gospodarce zaliczyć należy obroty handlu zagranicznego, zjawiska inflacyjne, natomiast do negatywnych: finanse przedsiębiorstw, spadek produkcji sprzedanej przemysłu i wzrost stopy bezrobocia.

'We wrześniu eksport zwiększył się o ponad 15 proc. Była to dynamika najwyższa do maja tego roku. Został zahamowany spowalniający trend tempa wzrostu eksportu. Import we wrześniu wzrósł o 2,5 proc. Także widać, że utrzymuje się korzystna relacja dynamiki eksportu i importu, co korzystnie wpływa na ogólny bilans' - powiedział Witkowski.

'W skali roku ograniczenie tendencji inflacyjnych jest bardzo korzystne' - dodał.

Deficyt w handlu zagranicznym po dziewięciu miesiącach 2001 roku spadł do 10.482 mln USD z 12.956 mln USD w ciągu 9 miesięcy 2000 roku. Eksport po dziewięciu miesiącach tego roku wyniósł 26.612,8 mln USD wobec 23.104,9 mln USD w analogicznym okresie 2000 roku i wzrósł o 15,2 proc. Import po dziewięciu miesiącach wyniósł 37.094,8 mln USD wobec 36.061,3 mln USD po dziewięciu miesiącach 2000 roku i wzrósł o 2,9 proc.

Od stycznia tego roku do października inflacja liczona rok do roku spadła z 7,4 proc. do 4,0 proc., a październikowy wskaźnik był najniższy w całym okresie transformacji.

Według Witkowskiego pogorszeniu uległa natomiast sytuacja finansowa przedsiębiorstw głównie na skutek spadku przychodów z całokształtu działalności.

'Pogorszyły się wyniki finansowe przedsiębiorstw, zarówno brutto jak i netto. Jednak w porównaniu z wynikami za I półrocze, wyniki III kwartału są nieco lepsze. Widać, że przedsiębiorstwa próbują ratować swoją sytuację głównie poprzez redukcje kosztów przejawiające się m.in przez zwolnienia pracowników' - powiedział wiceprezes GUS.

Wynik finansowy brutto przedsiębiorstw w okresie trzech kwartałów obniżył się w stosunku do analogicznego okresu 2000 roku o 34,0 proc., a wynik finansowy netto o 58,0 proc.

Witkowski zwrócił uwagę również na zapaść w budownictwie oraz pogarszającą się sytuację na rynku pracy oraz malejącą liczbę nowych miejsc pracy.

Produkcja budowlano-montażowa w październiku była wyższa niż we wrześniu o 7,8 proc., lecz spadła o 10,0 proc. wobec października ubiegłego roku.

W październiku stopa bezrobocia wzrosła do 16,4 proc. z 16,3 proc. w październiku i 14,1 proc. w październiku 2000 roku. W ubiegłym miesiącu pracodawcy zgłosili 45,8 tys. nowych ofert pracy wobec 44,7 tys. we wrześniu i 57,7 tys. przed rokiem.

GUS poda dane o tempie wzrostu PKB w przyszłym miesiącu. W drugim kwartale PKB wzrósł o 0,9 proc., po wzroście o 2,3 proc. w pierwszym kwartale.

We wtorek Ministerstwo Finansów podało, że resort prognozuje wzrost PKB w 2001 roku o 1,2 proc. Według prognoz MF w trzecim kwartale wzrost wyniesie 0,6 proc. PKB, a w czwartym kwartale 1,1-1,2 proc. PKB.

Dariusz Rosati z RPP prognozuje, że wzrost PKB w trzecim i czwartym kwartale wyniesie 0 proc.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)