Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemieckie kurczaki jadły paszę z rakotworczymi herbicydami

0
Podziel się:

Główny lekarz weterynarii, Piotr Kołodziej powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że strona polska podejmie decyzję o ewentualnym zakazie importu drobiu z Niemiec po dokładnym sprawdzeniu niemieckiej informacji o niemieckich kurczakach karmionych paszą zawierającą rakotwórcze herbicydy. "Polska będzie musiała prześledzić dokładnie, skąd i kiedy trafiały do naszego kraju niemieckie kurczaki" - powiedział Piotr Kołodziej.

Główny lekarz weterynarii kraju powiedział, że Niemcy, na posiedzeniu szefów służb weterynaryjnych wszystkich krajów świata w Paryżu, przekazały ustną informację, że część ich kurczaków była karmiona paszą zawierającą rakotwórcze herbicydy. Dodał, że na razie strona polska nie otrzymała jeszcze pisemnego potwierdzenia tej informacji. "Myślę, że nie należy panikować, tylko dokładnie przeanalizować informacje z Niemiec" - tłumaczył Piotr Kołodziej. Zaznaczył, że na razie wiadomo tylko jaki to był herbicyd, natomiast nie wiadomo dokładnie w jakim rejonie był stosowany i które mieszalnie używały do produkcji pasz zatrutej pszenicy.
W Niemczech aferę wykryto 6 dni temu. Na razie ustalono jedynie, że gospodarstwa ekologiczne używały jako paszy pszenicy zatrutej chwastobójczym nitrofenem, który jest zakazany w krajach Unii Europejskiej. Nitrofen ma działanie rakotwórcze. Nadal nie wiadomo, w jaki sposób trujący środek znalazł się w pszenicy.
Dziś niemiecka minister rolnictwa i ochrony konsumenta Renate Kuenast przyznała, że wciąż nie wiadomo, w jaki sposób trujący nitrofen dostał się do żywności, która trafiła do sklepów w Niemczech. Renate Kuenast wystąpiła przed Komisją Rolnictwa Bundestagu, informując o dotychczasowych wynikach dochodzenia.
W Dolnej Saksonii i w Meklemburgii-Przedmorzu, nitrofen został znaleziony w jajkach i mięsie drobiu pochodzących z gospodarstw ekologicznych. Większość supermarketów wycofało ze sprzedaży jajka pochodzące z tych gospodarstw. W Meklemburgii-Przedmorzu ubito 63 tysiące kur niosek.
Jako pierwsi na informację tę zareagowały Czechy, które wprowadziły zakaz importu drobiu z Niemiec. Rzecznik głównego weterynarza Josef Duben poinformował, że zakaz może zostać zniesiony 13 czerwca po konsultacji z niemieckimi władzami weterynaryjnymi.
Nitrofen jest zakazany we wszystkich krajach, od których Niemcy kupują produkty rolnicze. We wszystkich krajach Unii Europejskiej, w krajach Europy środkowej, wschodniej i południowej jego użycie jest zakazane. Niejasna jest sytuacja w Bułgarii, Macedonii, Albanii i Bośni. Używanie nitrofenu dopuszczalne jest tylko w Serbii.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)