Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niska frekwencja na Węgrzech przestroga dla innych państw

0
Podziel się:

Niska frekwencja na Węgrzech w unijnym referendum to przestroga dla państw kandydujących, by nadal przekonywać społeczeństwo do udziału w głosowaniu - uważa wicerektor Kolegium Europejskiego w Natolinie Piotr Nowina-Konopka.
W sobotnim referendum na Węgrzech wprawdzie ponad 83 procent głosujących opowiedziało się za przystąpieniem do Unii, ale frekwencja była zaskakująco niska 46 procent.

Niska frekwencja na Węgrzech w unijnym referendum to przestroga dla państw kandydujących, by nadal przekonywać społeczeństwo do udziału w głosowaniu - uważa wicerektor Kolegium Europejskiego w Natolinie Piotr Nowina-Konopka.

W sobotnim referendum na Węgrzech wprawdzie ponad 83 procent głosujących opowiedziało się za przystąpieniem do Unii, ale frekwencja była zaskakująco niska 46 procent. Spodziewano się prawie 70-procentowej frekwencji.

Wcześniejsze, dobre prognozy uśpiły czujność węgierskiego społeczeństwa - uważa Piotr Nowina-Konopka. Wyjaśnił, że opinia publiczna na Węgrzech była uspokojona, że wszystko jest na dobrej drodze. "Należy wystrzegać się wszystkiego co wyzwoliłoby w Polakach takie poczucie" - podkreślił wicerektor Europejskiego Kolegium w Natolinie.

Ponadto uważa on, że na frekwencję w unijnym referendum w Polsce może mieć wpływ pytanie zadane w głosowaniu. Jego zdaniem powinno ono być zrozumiałe dla wszystkich.

W ubiegłym tygodniu marszałek Sejmu Marek Borowski przedstawił liderom klubów sejmowych cztery propozycje pytań w unijnym referendum.

  1. Czy wyrażasz zgodę na ratyfikację traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?
  1. Czy wyrażasz zgodę na przystąpienie Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?
  1. Czy zgadzasz się, aby Rzeczpospolita Polska została członkiem Unii Europejskiej?
  1. Czy zgadzasz się, aby prezydent Rzeczpospolitej Polskiej ratyfikował traktat o przystąpieniu Rzeczypospolitej do Unii Europejskiej.

Od wczoraj do środy prasa, media elektroniczne oraz operatorzy telefonii komórkowych zbierają opinie Polaków dotyczące tego, na jakie pytanie chcieliby odpowiadać w referendum w sprawie integracji. Taki sondaż zorganizowała też radiowa Trójka. Szczegóły można znaleźć na stronach internetowych Trójki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)