Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niższe zbiory w rolnictwie

0
Podziel się:

Zbiory zbóż podstawowych razem z mieszankami zbożowymi, rzepaku i rzepik w tym roku będą niższe niż w 2002 roku.

Powierzchnia upraw ziemniaków zwiększyła się, zaś buraków cukrowych pozostała na zbliżonym poziomie do ubiegłorocznej - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

"Według szacunków, przy niepewności co do dalszego rozwoju sytuacji, zbiory będą niższe niż przed rokiem. (...) Na wynik zbiorów wypłyną zmiany w strukturze upraw" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Tadeusz Toczyński, prezes GUS.

Zdaniem ekspertów GUS na wielkość produkcji roślinnej miało wpływ m.in. zmniejszenie powierzchni zasiewów większości gatunków zbóż ozimych, rzepaku i rzepiku oraz strączkowych jadalnych w stosunku do ubiegłego roku, a z drugiej strony zwiększenie powierzchni zasiewów zbóż jarych, ponadto niski poziom zastosowania plonotwórczych środków produkcji oraz opóźnione siewy zarówno ozimin, jaki i zbóż jarych, spowodowane złymi warunkami pogodowymi.

GUS prognozuje wstępnie, że zbiory zbóż podstawowych z mieszankami w 2003 roku zmniejszą się do 21,7-22,7 mln ton, czyli o 13-9 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Powierzchnia upraw pszenicy w 2003 roku wyniesie ponad 2,4 mln ha, czyli będzie wyższa o 1,1 proc. niż w 2002 roku, a żyta 1,6 mln ha, czyli o 2,4 proc. więcej.

Zbiory pszenicy ozimej GUS szacuje na 6,4-6,8 mln ton, czyli o 18-14 proc. mniej niż w 2002 roku, a pszenicy jarej na 1,5-1,6 mln ton, czyli o 5-12 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Plony pszenicy ozimej, według prognoz GUS, wyniosą 34,1-36,0 kwintala z ha, czyli będą niższe o 15-10 proc. niż w 2002 roku, a jarej 27,2-29,0 kwintali z ha, czyli o 15-10 proc. mniej niż w 2002 roku.

Zdaniem Henryki Wanke, zastępcy dyrektora departamentu statystyki rolniczej i środowiska GUS, w tym roku import pszenicy będzie wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

"Uzupełniający import pszenicy wyniesie w tym roku gospodarczym około 2 mln ton. Są to na razie wstępne szacunki. W ubiegłym roku gospodarczym wyniósł on 0,5 mln ton" - powiedziała Wanke.

ZBIORY RZEPAKU NIŻSZE, POWIERZCHNIA UPRAW ZIEMNIAKÓW WIĘKSZA

Zbiory rzepaku i rzepiku GUS szacuje w tym roku na 650.000-750.000 ton, czyli o 32-21 proc. mniej niż w 2002 roku. Zaś powierzchnia upraw była mniejsza o 10,5 proc. od ubiegłorocznej i wyniosła w 2003 roku 392.900 ha.

Szacowane plony rzepaku i rzepiku wyniosą 16,5-19,1 kwintala z hektara, czyli będą niższe o 24-12 proc. od ubiegłorocznych.

Na wysokość plonów niekorzystnie wpłynęły warunki zimowania, spóźniona wegetacja, skrócony okres kwitnienia, zaś pozytywnie oddziaływały sprzyjające warunki atmosferyczne w okresie kwitnienia rzepaku ozimego i dobre zapylanie kwiatów.

Powierzchnia upraw ziemniaków w tym roku wyniesie 841.000 ha, czyli będzie o 4,6 proc. większa niż w 2002 roku.

Powierzchnię upraw buraków cukrowych GUS oszacował na ponad 300.000 ha, czyli na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

GUS ocenił stan plantacji buraków jako "dość dobry".

WIĘKSZA POWIERZCHNIA UPRAW WARZYW GRUNTOWYCH

Powierzchnię uprawy warzyw gruntowych w bieżącym roku GUS szacuje na około 189.000 ha, czyli o 10,3 proc. więcej od ubiegłorocznej.

"Ocenia się, że zwiększyła się powierzchnia uprawy wszystkich gatunków warzyw gruntowych, najbardziej buraków ćwikłowych i pomidorów" - podał w komunikacie GUS.

Łączna produkcja warzyw gruntowych będzie tylko nieznacznie wyższa od ubiegłorocznej (o 2,4 proc.) i wyniesie około 4,0 mln ton.

"Przy zwiększonej powierzchni uprawy warzyw gruntowych, ale niższym plonowaniu, zbiory większości gatunków będą nieco wyższe od ubiegłorocznych. Nieznacznie niższe od uzyskanych w roku ubiegłym będą jedynie zbiory buraków ćwikłowych" - wynika z szacunków GUS.

"Przewiduje się, że plony wszystkich gatunków warzyw gruntowych, z wyjątkiem grupy +warzywa pozostałe+, będą niższe od uzyskanych w 2002 roku" - podał GUS.

ZBIORY OWOCÓW Z DRZEW WYŻSZE, Z KRZEWÓW NIŻSZE

GUS prognozuje także, że w bieżącym roku zbiory owoców z drzew będą stosunkowo wysokie i wyniosą 2,7-2,9 mln ton, czyli będą wyższe o 3-11 proc. niż w 2002 roku.

Warunki atmosferyczne jesienią ubiegłego roku sprzyjały zawiązywaniu pąków na drzewach owocowych i sprzyjały dobremu wejściu drzew w stan zimowego spoczynku.

Natomiast zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych będą w tym roku o 2,3 proc. mniejsze niż w roku ubiegłym, czyli na poziomie 405.000 ton.

"Znacznie niższe będą zbiory truskawek i nieco niższe malin, natomiast zdecydowanie wyższe zbiory porzeczek i owoców z grupy +pozostałe+" - podał GUS.

TRUDNO SZACOWAĆ WPŁYW NIŻSZEJ PRODUKCJI ZBÓŻ NA INFLACJĘ

Prezes GUS powiedział, że trudno oszacować, jak niższe zbiory przełożą się na inflację.

"Wzrost cen żywności w kolejnych miesiącach i tak by nastąpił ze względu na sezonowość. Natomiast, czy ta skala spadku produkcji zbóż znacząco wpłynie na inflację, trudno powiedzieć. Inflacja zależy także od wielu innych czynników, nie tylko podaży" - powiedział prezes GUS.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)