Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niższy wzrost, wyższy deficyt i bezrobocie

0
Podziel się:

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje, że wzrost PKB w Polsce w 2003 roku wyniesie 2,3 proc., a w 2004 roku przyspieszy do 3,5 proc. wobec 1,3 proc. w 2002 roku

- podała OECD w najnowszym raporcie, opublikowanym w czwartek.

"Wspomagany przez silny eksport, stopniowy wzrost zyskowności przedsiębiorstw i rosnące zaufanie spowodowane członkostwem w UE, wzrost prawdopodobnie się umocni, osiągając 3,5 proc. PKB w 2004 roku" - napisała OECD.

Prognoza rządowa zakłada, że PKB wzrośnie w tym roku o 3,5 proc., a w 2004 o 4,9 proc.

Zdaniem OECD inflacja może nieco wzrosnąć w drugiej połowie 2003 roku, chociaż wzrost płac może być umiarkowany, gdyż będzie to odzwierciedleniem deprecjacji polskiej waluty. W tym czasie inflacja bazowa powinna być stosunkowo stabilna.

Według prognoz OECD, inflacja (CPI) w Polsce w 2003 roku może wynieść 1,4 proc., a w roku 2004 wyniesie 2,3 procent.

Według OECD głównymi czynnikami mającymi wpływ na polską gospodarkę są zarówno luźna polityka fiskalna, jaki i restrykcyjna polityka monetarna oraz wysokie, realne stopy procentowe.

OECD uważa, że przyszłe luzowanie polityki pieniężnej jest pożądane, biorąc pod uwagę niskie tempo ożywienia w odniesieniu do potencjalnego wzrostu oraz nadal wysokie realne stopy procentowe.

"Ale wymaga to zdecydowanych działań w kierunku kontrolowania wydatków budżetowych" - napisali eksperci organizacji.

Według OECD, w celu utrzymania sprzyjającego klimatu dla rozwoju biznesu oraz atrakcyjności dla inwestorów zagranicznych Polska musi kontynuować strukturalne reformy na rynku pracy.

Eksperci organizacji szacują, że deficyt budżetowy wzrośnie w tym roku do 6,2 proc. PKB z 5,7 proc. w 2002 roku.

"W budżecie na 2003 rok zostały przeszacowane dochody wskutek zbyt optymistycznych prognoz makroekonomicznych i nie podjęto kroków w kierunku trzymania w ryzach wydatków publicznych, w szczególności w sektorach pozabudżetowych" - napisała OECD.

Deficyt na rachunku obrotów bieżących wzrośnie do 4,5 proc. PKB w 2003 roku z 3,5 proc. PKB w 2002 roku - wynika z prognoz OECD.

"Ekspansja popytu inwestycyjnego w połączeniu z dużym deficytem fiskalnym podwyższy deficyt na rachunku obrotów bieżących do ponad 4 proc. PKB w 2004 roku" - napisała OECD w komunikacie.

OECD uważa, że polską gospodarkę czeka umiarkowane ożywienie gospodarcze, napędzane wzrostem eksportu, jednak ożywienie inwestycji zależy od stabilności politycznej.

Z raportu OECD wynika, że głównym zagrożeniem dla podanych prognoz jest niepewność polityczna w kraju, która może przeszkodzić przystąpieniu Polski do Unii.

"Jeśli tak by się stało, wzrost inwestycji zagranicznych może zostać zahamowany, a wysoka premia jeśli chodzi o oprocentowania rządowych obligacji może okazać się tendencją trwalszą, co może negatywnie wpłynąć na sytuację fiskalną kraju" - napisała OECD.

"To mogłoby powstrzymać poluzowywanie polityki monetarnej, co z kolei miałoby wpływ na to, że spodziewane ożywienie polskiej gospodarki zostałoby opóźnione" - uważa OECD.

OECD ocenia, że stopa bezrobocia w 2003 roku wzrośnie do 20,4 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)