Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

O północy mija termin rejestracji kandydatów na eurodeputowanych

0
Podziel się:

O północy mija termin zgłaszania okręgowych list kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz przypomniał, że w myśl Ordynacji Wyborczej do Parlamentu Europejskiego, komitet wyborczy musi zebrać co najmniej 10 tysięcy podpisów w okręgu wyborczym, by móc zarejestrować listę okręgową.

O północy mija termin zgłaszania okręgowych list kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz przypomniał, że w myśl Ordynacji Wyborczej do Parlamentu Europejskiego, komitet wyborczy musi zebrać co najmniej 10 tysięcy podpisów w okręgu wyborczym, by móc zarejestrować listę okręgową. "Jeżeli komitet wyborczy ma rejestrację w 7 okręgach, to ma prawo do rejestracji we wszystkich w kraju, których jest 13" - powiedział przewodniczący PKW. Ferdynand Rymarz zastrzegł jednak, że taki komitet musi przedstawić listy kandydatów.

Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko jedną okręgową listę wyborczą w danym okręgu. Komitet wyborczy partii politycznej, która wchodzi w skład koalicji wyborczej, nie może samodzielnie zgłaszać okręgowych list wyborczych. A więc SLD i Unia Pracy muszą zgłosić wspólną listę.

Ferdynand Rymarz powiedział, że tylko 4 partie zarejestrowały listy we wszystkich okręgach wyborczych. Są to Inicjatywa dla Polski, Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska oraz Liga Polskich Rodzin. Ferdynand Rymarz powiedział, że do godziny 16:00 Samoobrona zarejestrowała zaledwie 4 listy. "Jest jeszcze czas, bo termin upływa o północy" - zaznaczył przewodniczący PKW.

Ordynacja mówi również, że liczba kandydatów na liście okręgowej nie może być mniejsza niż 5 i nie większa niż 10. Kandydować można tylko w jednym okręgu wyborczym i tylko z jednej listy okręgowej.

Przewodniczący PKW powiedział, że do godziny 16:00, 12 komitetów wyborczych wyborców nie zebrało wymaganej liczby podpisów. Jeśli nie zdążą tego zrobić do północy - powiedział Rymarz - to nie wezmą udziału w wyborach. "Komitety, które mają 9 rejestracji, będą miały prawo do darmowego czasu antenowego w ogólnopolskim radiu i telewizji. Pozostałe, będą się prezentować tylko w programach lokalnych" - tłumaczył Rymarz.

Kandydaci na eurodeputowanych muszą mieć ukończone 21 lat. Osoby te nie mogą być karane, muszą także od co najmniej 5 lat mieszkać na terenie naszego kraju, bądź innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w tym państw, które są w Unii od 1. maja 2004 roku.

Ferdynand Rymarz poinformował, że z tego prawa skorzystało 160 cudzoziemców. Przewodniczący PKW przypomniał, że każdy może oddać tylko jeden głos w wyborach.

Do tej pory Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 31 komitetów wyborczych.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 13. czerwca. W Polsce wybierzemy 54 deputowanych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)