Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

O przyszłości Unii będą dyskutować w Warszawie?

0
Podziel się:

Polska jest zainteresowana zorganizowaniem na jesieni międzynarodowej konferencji dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej. Premier Kazimierz Marcinkiewicz rozmawiał na ten temat z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

Polska jest zainteresowana zorganizowaniem na jesieni międzynarodowej konferencji dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej. Premier Kazimierz Marcinkiewicz rozmawiał na ten temat z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

Premier zaznaczył w rozmowie, że zorganizowanie debaty będzie "ważnym sygnałem politycznym dla Europy", a powinni wziąć w niej udział "młodzi ludzie, którzy odważnie patrzą w przyszłość".

"Przewodniczący Barroso wyraził zadowolenie z przedstawionej inicjatywy oraz zaangażowania Polski w dyskusję o przyszłości Europy" - informuje CIR.
Przewodniczący KE i Marcinkiewicz rozmawiali także o staraniach Wrocławia o siedzibę Europejskiego Instytutu Technologicznego. Według szefa polskiego rządu, "wspaniała kadra naukowa, jak i doskonałe położenie miasta jest atutem tego miejsca dla tak ważnego przedsięwzięcia".

Jak podaje CIR, Polska zaproponowała, by 20 proc. kosztów przedsięwzięcia pokrywane było z budżetu państwa, w którym powstanie Instytut, kolejne 20 proc. finansowane przez instytucje biznesowe, a pozostała część ze środków Unii Europejskiej. "Przewodniczącego Barroso zainteresowała polska propozycja, zachęcił również Wrocław do nawiązywania kontaktów z innymi ośrodkami naukowymi".

Idea powołania EIT pojawiła się w UE w na początku ubiegłego roku. Ma to być instytut badawczy, stworzony na wzór amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology. Według wstępnej koncepcji, EIT miałby się zająć koordynacją badań nad nowoczesnymi technologiami, stwarzając konkurencję w stosunku do ośrodków w Stanach Zjednoczonych. Instytut miałby posiadać jedną centralę i ośrodki regionalne.

Utworzenie EIT w Polsce poparł rząd na wtorkowym posiedzeniu. Zaakceptował też koncepcję EIT, przygotowaną przez resort nauki i szkolnictwa wyższego.

W rozmowie z szefem KE premier Marcinkiewicz nawiązał też do kwestii rozwoju i dobrych wyników ekonomicznych Polski. Podkreślił, że istotnym osiągnięciem dla gospodarki jest utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. w stosunku do PKB.

"W najbliższym czasie rozmowy na tematy gospodarcze podejmie minister finansów Paweł Wojciechowski z komisarzem Unii Europejskiej ds. gospodarczych Joaquinem Almunią" - zapowiada rząd.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)