Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ochrona rynku stali

0
Podziel się:

Instrumenty ochrony polskiego rynku stali wejdą w życie jeszcze w czerwcu, ale nie jest jeszcze przesądzone, ile grup towarowych obejmą

- poinformował minister gospodarki Jacek Piechota. Badane jest wprowadzenie ceł na 12 asortymentów.

'Podjąłem decyzję o wszczęciu postępowania ochronnego wobec 12 grup asortymentów wyrobów przemysłu hutniczego. O tym, które z nich będą ostatecznie objęte ochroną, zdecydują konsultacje' - powiedział w czwartek w Katowicach minister.

Przypomniał, że w piątek w resorcie gospodarki dojdzie do spotkania z producentami i importerami wyrobów stalowych. Ochroną nie będą objęte towary, których import jest wymagany do celów technologicznych lub nie są w Polsce produkowane.

Po zakończeniu tych konsultacji minister gospodarki zwróci się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o opinię. Potem zapadnie decyzja, która ma wejść w życie z chwilą opublikowania. Według ministra jest to kwestia kilku dni; na pewno instrumenty ochronne zaczną obowiązywać jeszcze w czerwcu.

'Ale dopiero po konsultacjach będę w stanie powiedzieć, jaką decyzję podejmę, wobec jakich grup asortymentów i jakiego rodzaju będą to środki ochronne' - powiedział Piechota.

Według wcześniejszych informacji planowane jest wprowadzenie takich samych rozwiązań, które wprowadziła wcześniej Unia Europejska, czyli ceł (15-30 proc.), z zachowaniem bezcłowych kontyngentów.

W ubiegłym roku import wyniósł około 46 proc. polskiego zużycia wyrobów stalowych. Oznacza to, że polscy producenci w coraz większym stopniu tracą krajowy rynek. W początkach tego roku tendencja wzrostu importu utrzymała się.

W ubiegłym roku do Polski napłynęło 3,1 mln ton stali. Polski eksport wyniósł około 3,9 mln ton, z czego 1,7 mln ton do krajów UE. W imporcie do Polski dominują wyroby wysokoprzetworzone, np. rozmaite blachy stosowane m.in. w budownictwie. Polska eksportuje natomiast w dużej części niskorentowne półwyroby.

Pierwszym krokiem podjętym w celu ochrony polskiego rynku stali było ustanowienie 26 marca tego roku automatycznej rejestracji obrotu w przywozie niektórych wyrobów hutniczych. Pozwala to na pełne monitorowanie importu wyrobów stalowych.

Komisja Europejska wprowadziła ograniczenia na import stali w 15 grupach towarowych w celu ochrony sektora stalowego w państwach Piętnastki. Weszły one w życie na początku kwietnia.

Była to reakcja na podwyższenie przez USA ceł na importowaną stal. 5 marca Bush ogłosił decyzję o nałożeniu ceł sięgających do 30 proc. na pewne rodzaje stali importowanej do USA.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)