Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opracowano warunki konsolidacji firm paliwowych w tym fuzji PKN i MOL

0
Podziel się:

Nafta Polska przygotowała warunki konsolidacji regionalnej spółek paliwowych, w tym możliwego połączenia PKN Orlen z MOL i przekazała projekt resortowi skarbu - poinformował Krzysztof Żyndul, prezes Nafty Polskiej.

Nafta Polska przygotowała warunki konsolidacji regionalnej spółek paliwowych, w tym możliwego połączenia PKN Orlen z MOL i przekazała projekt resortowi skarbu - poinformował w czwartek na Forum Paliwowym PetroTrend 2004 Krzysztof Żyndul, prezes Nafty Polskiej.

"Zespół zakończył już prace i przygotował koncepcję warunków niezbędnych do rozpoczęcia procesu konsolidacji regionalnej" - powiedział Żyndul.

"Uważam, że w ciągu najbliższych tygodni zostanie wypracowana decyzja kierunkowa w tej sprawie" - dodał.

Prezes powiedział, że jednym z niezbędnych warunków rozpoczęcia procesu jest przywrócenie dominującej roli Skarbu Państwa w strukturze własnościowej Naftoportu.

Już wcześniej resort skarbu zapowiadał, że chce aby w przyszłości Skarb Państwa przejął kontrolę nad Naftoportem, jako aktywem gwarantującym bezpieczeństwo energetyczne kraju.

"Orlen jest gotów rozmawiać o rekonfiguracji aktywów. Jednak w tym obszarze nie ma jeszcze gotowej propozycji, natomiast mamy przeprowadzone studia, w jaki sposób można by było to zrobić" - powiedział Golonka.

"Wydaje się, że jest to skomplikowana sprawa" - dodał.

Zdaniem Golonki, najlepiej do ewentualnej konsolidacji koncernów paliwowych w naszym regionie Europy jest przygotowany austriacki OMV, potem węgierski MOL, a na końcu PKN Orlen.

Według dyrektora zarządzające Roland Berger Strategy Consultants, Artura Pielecha, choć alternatywą dla ewentualnej konsolidacji PKN Orlen, MOL i OMV może być przejęcie tych firm przez koncerny rosyjskie, to jednak bardziej prawdopodobne jest połączenie PKN Orlen, MOL i OMV.

"W konsolidacji regionalnej będzie musiała też uczestniczyć Grupa Lotos" - stwierdza Berger.

Dodał, że na razie w procesie regionalnej konsolidacji nie będą uczestniczyć firmy globalne, takie jak Shell i BP.

Prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz poinformował, że obecnie trwają rozmowy między Grupą Lotos a PKN Orlen w sprawie współpracy.

"Poważny etap rozmów będzie mógł nastąpić po zakończeniu projektu wejściu Grupy Lotos na giełdę i zakończeniu konsolidacji" - powiedział Olechnowicz w czwartek.

"Trwają intensywne konsultacje, ale nie złożyliśmy jeszcze żadnej oficjalnej propozycji" - dodał Golonka.

Na początku sierpnia ówczesny prezes PKN Orlen Jacek Walczykowski informował w wywiadzie dla PAP, że PKN może być zainteresowany zakupem pakietu akcji Grupy Lotos po jej upublicznieniu. Orlen mógłby zakupić 30-35 proc. pakiet akcji.

Pod koniec sierpnia Maciej Gierej, członek rady nadzorczej koncernu powiedział, że jego zdaniem Orlen musi aktywniej działać na rynku środkowoeuropejskim, dążąc do zacieśniania współpracy z regionalnymi firmami, jeśli zamierza odegrać rolę lidera w konsolidacji spółek z branży.

PKN Orlen podpisał pod koniec 2003 roku z węgierskim MOL-em list intencyjny, który miał stać się początkiem konsolidacji, jednak w czasie jego obowiązywania, czyli do kwietnia 2004 roku, spółki nie zdecydowały się na zacieśnienie współpracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)