Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Osłabły zagrożenia dla gospodarki strefy euro

0
Podziel się:

Europejski Bank Centralny ocenia, że osłabły zagrożenia dla ożywienia gospodarczego w strefie euro, a szybszy wzrost gospodarczy w innych częściach świata może przyczynić się do poprawy wyników w eksporcie.

Osłabły zagrożenia dla gospodarki strefy euro

Europejski Bank Centralny (EBC) ocenia, że osłabły zagrożenia dla ożywienia gospodarczego w strefie euro, a szybszy wzrost gospodarczy w innych częściach świata może przyczynić się do poprawy wyników w eksporcie.

"Zagrożenia dla ożywienia gospodarczego osłabły w ciągu ostatnich miesięcy" - napisał EBC w swoim najnowszym comiesięcznym raporcie opublikowanym w czwartek.

"Wzrost popytu zagranicą powinien przełożyć się na zwiększenie eksportu ze strefy euro" - napisano w raporcie.

Podczas swojego ostatniego posiedzenia 4 września rada EBC pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian, a główna stopa EBC wynosi nadal 2 proc.

Podczas swojego środowego wystąpienia w parlamencie europejskim, kończący wkrótce swoją kadencję prezesa EBC Wim Duisenberg zasygnalizował, że podstawowe stopy procentowe banku centralnego są obecnie wystarczająco niskie, aby wspierać wzrost gospodarczy.

EBC powtórzył to też w swoim czwartkowym raporcie.

"Stopy procentowe w 12 krajach strefy euro są obecnie na historycznie niskim poziomie i wspierają aktywność gospodarczą" - czytamy w materiale przygotowanym przez bank.

EBC podwyższył swoje prognozy inflacji na ten i na przyszły rok. W 2004 roku ma ona wynieść średnio 1,6 proc., wobec prognozowanych wcześniej 1,3 proc.

W tym roku ma być to 2,1 proc., podczas gdy jeszcze w lipcu szacowano inflację w 2003 roku na 2 proc.

EBC jest zaniepokojony, że niektóre kraje ze strefy euro mają problemy ze zmniejszeniem swojego deficytu budżetowego.

W środę Komisja Europejska obniżyła swoją prognozę wzrostu gospodarczego w strefie euro w tym roku do 0,5 proc., z 0,7 proc. prognozowanych w lipcu i ostrzegła, że deficyt budżetowy całej strefy może przekroczyć limit 3,0 proc. PKB.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)