Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNIG: Nie ma podstaw do zmian cen rosyjskiego gazu

0
Podziel się:

Zdaniem prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Marka Kossowskiego, nie ma żadnych powodów, by zasady ustalania ceny rosyjskiego gazu, zawarte w kontrakcie jamalskim, zmieniły się dla Polski na niekorzyść.

*Zdaniem prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
Marka Kossowskiego, nie ma żadnych powodów, by zasady ustalania ceny rosyjskiego gazu, zawarte w kontrakcie jamalskim, zmieniły się dla Polski na niekorzyść. *

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Kossowski podkreślił, że zasady kształtowania ceny gazu, zawarte w kontrakcie jamalskim, obowiązującym do 2020 roku, określone są wzorem matematycznym, opartym na ściśle określonych parametrach.

Prezes PGNiG dodał, że w przyszłym tygodniu PGNiG przygotuje odpowiedź dla strony rosyjskiej na pismo z prośbą o przystąpienie do renegocjacji cen paliwa.

W miniony wtorek PGNiG poinformowało, że spółka zależna Gazpromu - Gazexport wystosowała do polskiego koncernu list, w którym zwraca się z prośbą o przystąpienie do renegocjacji cen gazu dostarczanego do Polski na mocy umowy z 1996 roku.

Kossowski podkreślił, że według ocen spółki, formuła cenowa zawarta w tym kontrakcie i jego otoczenie biznesowe w żaden sposób nie wskazują, by istniała potrzeba korygowania go w sposób niekorzystny dla PGNIG, a co za tym idzie odbiorców rosyjskiego gazu.

Zdaniem prezesa PGNiG, umowa daje gwarancje ceny i została podpisana zgodnie z wolą stron i zgodnie ze światowymi standardami.

Kossowski wyjaśnił, że w kontrakcie są zapisy dotyczące zasad kształtowania cen gazu. Te zasady mają formułę wzoru matematycznego, a wszystkie parametry są ściśle określone.

"Nic się nie stało, by te parametry mogły ulec zmianie" - powiedział.

Prezes PGNiG nie chciał ustosunkować się do sugestii rosyjskiej prasy, że proponowane przez Rosję renegocjacje cen mogą mieć charakter polityczny.

Rosyjska "Niezawisimaja Gazieta", informując o propozycji renegocjacji cen gazu, złożonej PGNiG przez Gazprom, przytoczyła wypowiedzi moskiewskich analityków i napisała, iż nie można wykluczyć, że oprócz czysto ekonomicznych aspektów, inicjatywa Gazpromu ma też podtekst polityczny.

Choć Kossowski nie wykluczył charakteru politycznego propozycji Gazexportu, zaznaczył, że spółka będzie reagować na nią w sposób biznesowy.

CZYTAJ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)