Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piechociński zachwycony polskim wybrzeżem

0
Podziel się:

W północnej części kraju powinien powstać specjalny klaster dla gospodarki morskiej - uważa wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Piechociński zachwycony polskim wybrzeżem
(Jan Bielecki/East News)

W północnej części kraju powinien powstać specjalny klaster dla gospodarki morskiej - uważa wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

_ - Uważam, że nasze kilkaset kilometrów polskiego wybrzeża jest bardzo atrakcyjne _ - powiedział Piechociński. _ - Obok rywalizacji o ładunki, która jest naturalna, musi być także pełna specjalizacja i pewna niszowość. Mówię tutaj o wspólnej, łączącej Pomorze Gdańskie, Pomorze Zachodnie i Pomorze Środkowe koncepcji zbudowania megaklastra pomorskiej gospodarki _ - powiedział Piechociński.

Zdaniem Piechocińskiego trzonem klastra powinien być tradycyjny przemysł stoczniowy oparty głównie o remonty statków, ale wzbogacony o nowe technologie.

Piechociński mówił także, że współczesny międzynarodowy transport morski obok przemysłu internetowego i motoryzacyjnego jest rzeczywistą dziedziną rywalizacji globalnej. Według niego przemiany w globalnej gospodarce determinują nowe podejście do gospodarki morskiej. _ - Ważne jest to, abyśmy mówiąc na tym kongresie o nabrzeżach, stoczniach i całej infrastrukturze, myśleli w kategoriach globalnych i nowych wyzwań _ - powiedział wicepremier.

_ - Kończy się już czas przewag konkurencyjnych polskiej gospodarki, wynikających z niższych kosztów pracy, niższych cen energii i niższych podatków. Trzeba zbudować nowe przewagi konkurencyjne _ - powiedział Piechociński. Do najważniejszej zalety polskiej gospodarki zaliczył kapitał ludzki.

Organizatorzy I Międzynarodowego Kongresu Morskiego postawili sobie za cel m.in. określenie stanu gospodarki morskiej w Polsce, jej integracji w basenie Morza Bałtyckiego, ale także omówienie takich zagadnień, jak inwestycje związane z energią odnawialną na morzu, problemy rybołówstwa, żeglugi śródlądowej, morskie prawodawstwo unijne czy ubezpieczenia w gospodarce morskiej.

Według organizatorów gospodarka morska jest niedoceniana w Polsce, stąd konieczność zorganizowania kongresu. W spotkaniu uczestniczy ponad 500 przedstawicieli sektora m.in. z Polski, USA, Japonii i Skandynawii. Podczas kongresu działa giełda kooperacyjna firm branży z Polski i Skandynawii. W związku z kongresem reaktywowało się Polskie Stowarzyszenie Prawa Morskiego.

Impreza ma odbywać się corocznie. Organizatorami Międzynarodowego Kongresu Gospodarki jest Polska Żegluga Morska i Północna Izba Gospodarcza, współorganizatorami m.in.: urzędy morskie, obie polskie akademie morskie - w Szczecinie i Gdyni, samorząd lokalny.

Czytaj więcej w Money.pl
Piechociński: Strefa ekonomiczna w Elblągu będzie atrakcyjna dla Pomorza Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna została powołana w 1997 roku.
Piechociński: potrzeba "rozumnej polityki" Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki, jednym z najważniejszych wyzwań polskiego rolnictwa jest demografia.
Dopłaty bezpośrednie wyższe o 25 proc.? Jeżeli chodzi o pomoc dla młodych rolników, to przewiduje się zwiększenie dla nich dopłat bezpośrednich o 25 proc.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)