Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKB wzrośnie o 5 proc., bezrobocie spadnie, inflacja pod kontrolą

0
Podziel się:

Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w raporcie analitycznym dotyczącym wyników gospodarczych w ubiegłym roku przewiduje, że PKB w tym roku wzrośnie o 4,7-5 proc., podczas gdy w 2003 wzrost ten wyniósł 3,7 proc.

"W 2004 roku przewiduje się kontynuację obserwowanego w 2003 przyspieszenia wzrostu PKB. Oczekuje się pozytywnego wpływu na PKB tak ze strony eksportu, jak i składników popytu wewnętrznego (w wyniku zwiększenia konsumpcji – przewiduje się wzrost dochodów do dyspozycji o ok. 3 proc. oraz przede wszystkim wzrastającego poziomu inwestycji)" - napisał resort.

"Można również założyć dodatnie oddziaływanie czynnika pracy w 2004 roku w wyniku wzrostu liczby pracujących i spadku bezrobocia. W oparciu o dotychczasowe wyniki gospodarki szacuje się, że w 2004 roku możliwy jest do uzyskania wzrost PKB w granicach 4,7-5 proc. Obecnie zakładamy, że wzrost PKB będzie zbliżony w pierwszych trzech kwartałach (ok. 4,8 proc.), aby w IV wynieść ok. 5,0 proc." - podał resort.

Ministerstwo spodziewa się również utrzymania w tym roku wzrostu eksportu na poziomie ubiegłorocznym.

W 2003 roku eksport w ujęciu płatniczym w euro wzrósł o 8,7 proc., a import o 1,3 proc.

"Bieżący rok będzie rokiem akcesji Polski do Unii Europejskiej, co może wiązać z bardziej dynamicznymi obrotami w handlu zagranicznym. Przewiduje się, że w 2004 r. wpływy z eksportu wyrażone w euro wzrosną o około 9 proc., a wypłaty za import o 6 proc. Deficyt płatności towarowych wyniesie około 8 mld euro, zaś deficyt obrotów bieżących stanowić będzie około 2,5 proc. PKB" - napisano w analizie.

Ministerstwo Gospodarki spodzie się również, że inflacja średnioroczna wzrośnie do około 2 proc. z 0,8 proc. w roku poprzednim.

"W najbliższych miesiącach poziom inflacji będzie kształtował się pod wpływem rosnącego popytu krajowego. Trudno ocenić wpływ przystąpienia Polski do UE. Z jednej strony możemy mówić o oczekiwanym wzroście cen (związane z częścią dostosowań w zakresie VAT), z drugiej wiele towarów powinno mieć niższe ceny, co wiąże się z całkowitym włączeniem do Jednolitego Rynku" - napisano w analizie.

Ministerstwo oczekuje również spadku stopy bezrobocia do poniżej 19 proc. z obecnych 20,6 proc.

Ministerstwo ocenia, że dług publiczny według szacunków wstępnych, osiągnął w 2003 roku 51,5 proc. PKB.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)