Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Szczyt koniunktury już za nami? Słabsze dane z przemysłu

6
Podziel się:

Ostatnie dane gospodarcze przyzwyczaiły nas do niemal samych pozytywnych zaskoczeń. Tym razem jednak ekonomiści trochę przesadzili z optymizmem.

Przemysł ciągle ma się dobrze, choć widać lekką zadyszkę.
Przemysł ciągle ma się dobrze, choć widać lekką zadyszkę. (Jakub Orzechowski/Reporter)

"Następuje osłabienie mocy ożywienia" - tak najnowsze dane komentują ekonomiści PKO BP. Kolejny miesiąc z rzędu nastroje wśród menedżerów firm przemysłowych lekko się pogorszyły.

Ostatnie dane gospodarcze przyzwyczaiły nas do niemal samych pozytywnych zaskoczeń. Tym razem jednak ekonomiści trochę przesadzili z optymizmem. Indeks PMI, który obrazuje nastroje wśród menedżerów kilkuset polskich firm przemysłowych, wypadł gorzej niż prognozowano.

Wartość indeksu, obliczana przez firmę badawczą Markit, spadła z 54,6 do 53,7 pkt wobec szacowanych 54,1 pkt. Ta punktowa ocena powstaje na bazie ankiet, w których oceniana jest kondycja polskiego przemysłu. Na ich podstawie przewiduje się czy dla kluczowego z punktu widzenia całej gospodarki sektora idą lepsze czy gorsze czasy.

Jak interpretować wynik? "Obecny poziom indeksu PMI wskazuje na utrzymanie pozytywnych tendencji w sektorze przemysłowym ze względu na odczyt powyżej neutralnej granicy 50 pkt oraz średniej długoterminowej 50,6 pkt., jednak następuje osłabienie mocy ożywienia, które trwa już 41 miesięcy i jest najdłuższe w historii. Od grudniowego szczytu indeks obniżył się już o 1,3 pkt" - czytamy w komentarzu ekonomistów PKO BP.

Zobacz także: Ich nie cieszy niskie bezrobocie. Brakuje rąk do pracy

Czy to oznacza, że zagrożony jest wzrost gospodarczy? Eksperci uspokajają. "Odczyt wskazuje na pewne osłabienie wzrostu gospodarczego na początku 2018, jednak związek PMI ze wzrostem PKB jest dość luźny".

Indeks PMI przyjął wartość najniższą od października ubiegłego roku, ale - jak podkreślają twórcy badań - nadal jest znacznie powyżej średniej długoterminowej.

Spadkowa tendencja wskaźnika PMI w lutym odzwierciedlała wolniejsze tempo wzrostu liczby nowych zamówień, produkcji i zatrudnienia oraz spadek zapasów produkcyjnych" - czytamy w komunikacie.

Według PKO BP jest to konsekwencją analogicznych tendencji obserwowanych w strefie euro, ponieważ wiele przedsiębiorstw przemysłowych jest częścią globalnych sieci produkcji. Osłabienie popytu eksportowego u naszych głównych partnerów handlowych można wiązać z silnym euro.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Piter
6 lat temu
Słabsze dane ale nie u wszystkich - Amica SA podała w czwartek, 1.03.2018 za rok 2017 raport finansowy. Zysk przebił ponad 200% prognozy analityków - 19 zł zysku netto na jedną akcję przy cenie 130 zł - to jeden z najlepszych wyników na GPW. Należy zaznaczyć, że rewelacyjne wyniki osiągnięte zostały przy niskim kursie funta i euro - rewelacja !!!
Gucio
6 lat temu
I co powód zamieszania na giełdach maklerzy znów porzeraja naszą kasę.
emeryt
6 lat temu
a co to za pierdoly z ktorych nic nie wynika!!!!
analityk
6 lat temu
Przecież nasz przemysł jest niekonkurencyjny o czym ptasie móżdżki w Rządzie nie wiedzą i nie potrafią tego zmienić. Opowiadają puste slogany i mówią, że bardzo ciężko pracują. Żenada Teoretyczny Kraj.
Qw
6 lat temu
Nie powinno być zdziwienia bo na YT fachowy tarocista rozkładając karty w kwestii gospodarki podał że gorsze już wyjść nie mogły bo karta iluzji i wisielca ,to drugie to na drugą część roku 2018.