Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

"Podatek Tuska". Zniknie, ale dopiero w 2019 roku

11
Podziel się:

PiS chce pójść na rękę twórcom i znieść "podatek Tuska". - Dopiero od 2019 r. możliwe będzie odliczania od podatku 50. proc. kosztów uzyskania przychodu przez twórców, a nie, jak dotąd zapowiadano, od przyszłego roku - powiedział sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin w czwartek na antenie Polsat News.

"Podatek Tuska". Zniknie, ale dopiero w 2019 roku
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Rok temu minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że już od 2018 r. twórcy będą mogli odliczać od podatku 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, niezależnie od rocznych zarobków. Obecnie mogą to robić tylko do pewnego limitu przychodu, po którego przekroczeniu możliwe jest odliczenie tylko określonej kwoty.

Sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin powiedział w czwartek, że odliczanie od podatku 50. proc. kosztów uzyskania przychodu przez twórców możliwe będzie dopiero w roku 2019.

- Ten plan jest do zrealizowania w roku 2019, ponieważ różne uwarunkowania budżetowe, które wewnątrz rządu dyskutujemy, spowodowały, że uznaliśmy w dialogu z ministrem Morawieckim, że ten plan będzie do zrealizowania w roku 2019. Uważamy, że trzeba do tego wrócić, że niewłaściwe było wycofanie przez rząd Platformy Obywatelskiej tego przywileju, który twórcy mieli w Polsce od okresu międzywojennego. Na pewno to zrobimy. Koszt uzyskania przychodu w zawodach twórczych jest zupełnie inny, niż w innych zawodach, a na efekty finansowe własnej pracy twórczej trzeba czekać całe lata - deklarował Sellin.

Zobacz także: PiS przywróci ulgę dla artystów? Piotr Gliński składa deklarację

Pytany o ustawę dekoncentracyjną Sellin przypomniał, że chodzi o "rozwiązanie prawne, które doprowadzi do tego, że nie będzie takiej silnej koncentracji właścicielskiej w mediach, jaka dzisiaj w Polsce występuje, zwłaszcza na rynku prasowym".

- Zapowiadaliśmy wprowadzenie tej ustawy na jesieni tego roku, jesień dopiero się zaczęła... Ta obietnica jest wciąż aktualna. Potrzebna jest wola polityczna, bo to jest poważna reforma. Ta ustawa jest przygotowywana wielowariantowo - mówił Sellin, nie zdradzając jednak szczegółów rozpatrywanych projektów. Powiedział tylko, że opierają się one na rozwiązaniach francuskich i niemieckich.

Ważną ustawą zapowiadaną przez rząd PiS jest także ustawa o abonamencie medialnym.- "Chcemy zaproponować takie rozwiązanie, które zrekompensuje mediom publicznym to, że przez wiele ostatnich lat państwo polskie zwalniało pewne grupy społeczne z płacenia abonamentu, nie dając w zamian żadnej rekompensaty. To były istotne grupy społeczne i chcemy, żeby utrzymały one ten przywilej. Chodzi m.in. o osoby po 75 roku życia i osoby niepełnosprawne - mówił Sellin.

Jak powiedział, rozpatrywany jest projekt, w ramach którego od 2020 r. abonament byłby płacony razem z podatkami PIT, CIT i KRUS. - Zupełnie nowe rozwiązanie, pozaabonamentowe, wymagałoby notyfikacji w UE. Trzeba by się z UE pospierać, czy to jest pomoc publiczna czy nie. Takie rozwiązanie nie ma szansy na wejście w życie bardzo szybko, ale będziemy chcieli je zaproponować i zacząć zabiegi o uprawomocnienie takiego rozwiązania. Gdyby wszyscy dzisiejsi płatnicy podatków osobistych od dochodów byli tym objęci, to moglibyśmy obniżyć abonament, bo baza płatników byłaby szersza. To rozwiązanie na dalszą przyszłość - dodał sekretarz stanu w MKiDN.

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
hORnET
7 lat temu
W 2019 będzie się dużo działo. Pis. dzielce będą rozdawać i obiecywać na prawo i lewo aby tylko wygrać wybory.
Józef
7 lat temu
Powinny być jednakowe prawa i przepisy dla wszystkich obywateli a nie różne przywileje dla różnych grup społecznych jeden może sobie odpisać 6tys od podatku a drugi 27 tys to nie jest sprawiedliwość a raczej przekupstwo
Kroolik
7 lat temu
Ale na czym polega ta odmienność w zakresie kosztów uzyskania przychodu u twórców, panie pośle Sellin? Przecież jeśli faktycznie te koszty ponoszą, to nikt im nie zabroni założyć działalność gospodarczą i rozliczać koszty faktyczne. Problem w tym, że to jest zwykły, niczym nie uzasadniony przywilej grupowy. Takie rzeczy są zwyczajnie niesprawiedliwe wobec innych podatników i psują cały system. Jakie jest uzasadnienie tego projektu poza tym, ze chcecie za publiczne pieniądze kupić sobie wpływową grupę społeczną?
NIE propagand...
7 lat temu
Marzyciel czy o zdrowie pyta ? -obiecanki -cacanki ;;,,,========radość !!
drgonzo78
7 lat temu
" Nie wierzcie tym którzy mówią że się nie da ", cytując klasyka.