Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogorszenie koniunktury w przemyśle

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury w przemyśle ogółem, opracowany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH (IRG SGH), obniżył się w październiku o 1 pkt w stosunku do września i wyniósł 16 pkt.

Wartość wskaźnika koniunktury dla sektora publicznego obniżyła się o 0,5 pkt. do 16 pkt., podczas gdy dla sektora prywatnego o 1,4 pkt. do 15 pkt.

"Widoczne są symptomy wchodzenia w okres spowolnienia aktywności gospodarczej, wywoływany czynnikami o charakterze sezonowym" - napisali w raporcie analitycy IRG.

Z badania wynika, że w październiku zmniejszył się poziom produkcji w porównaniu z wrześniem 2003 roku, ale jest on nadal wyższy wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.

Analitycy IRG przewidują dalszy spadek produkcji w najbliższych 3–4 miesiącach, który będzie większy w sektorze prywatnym.

Według badania zmalał ogólny portfel zamówień. W obu grupach przedsiębiorstw spadek był podobny, a w najbliższej przyszłości firmy spodziewają się dalszego spadku zamówień.

Autorzy badania podają, że w ciągu października zamówienia eksportowe zwiększyły się, aczkolwiek w przyszłości przedsiębiorstwa obu sektorów oczekują spadku zamówień z zagranicy.

Jednocześnie badane przedsiębiorstwa informują o spadku konkurencyjności towarów zagranicznych na rynku krajowym w ostatnim kwartale, który związany był z niskim poziomem kursu złotego. Nie sądzą jednak, by ta tendencja utrzymywała się dłużej.

Analitycy podają, że w październiku zatrudnienie nieznacznie zmniejszyło się.

"Ogólny wynik jest odzwierciedleniem różnych zmian w poszczególnych sektorach własnościowych. Przedsiębiorstwa prywatne informują o niewielkim wzroście zatrudnienia, podczas gdy publiczne o spadku. W obu sektorach poziom zatrudnienia jest wyższy niż przed rokiem" - napisali.

Raport dodaje, że oczekiwania są w obu sektorach podobne. Firmy spodziewają się spadku zatrudnienia w najbliższych 3–4 miesiącach.

W październiku sytuacja finansowa przedsiębiorstw pogorszyła się. Informują o tym zarówno firmy prywatne, jak i publiczne.

"Przedsiębiorstwa formułują podobne oczekiwania na najbliższą przyszłość: spodziewają się dalszego pogarszania ich sytuacji finansowej" - napisali analitycy IRG.

Zdaniem IRG w ciągu minionego półrocza odnotowano znaczny wzrost wydatków inwestycyjnych, zarówno na budowle jak i maszyny, urządzenia oraz środki transportu. Wzrost wydatków inwestycyjnych odnotowano zarówno w stosunku do poprzedniego badania, jak i poziomu z października 2002 roku.

"W budynki inwestowały tylko firmy publiczne. W sektorze prywatnym wydatki inwestycyjne na ten cel zmalały, zwiększyły się natomiast na maszyny i urządzenia" - podaje raport.

Z badania wynika, że w zamierzeniach inwestycyjnych na najbliższe sześć miesięcy większość przedsiębiorstw deklaruje, iż będzie inwestować przede wszystkim w wymianę wyposażenia, powiększanie mocy produkcyjnych oraz mechanizację i automatyzację produkcji.

Wśród czynników ograniczających działalność inwestycyjną połowa badanych przedsiębiorstw wymienia niedostateczny zysk. Na kolejnych miejscach znajdują się niedostateczny popyt oraz obawa przed zadłużeniem. Opinie te są podzielane zarówno przez przedsiębiorstwa prywatne jak i publiczne.

Badanie koniunktury w przemyśle IRG przeprowadził na podstawie wyników ankiet z 490 przedsiębiorstw.

przemysł
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)