Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Polacy pomogą przy rozbudowie arabskiego lotniska. Ma być dwa razy większe niż Okęcie

2
Podziel się:

Gdyńska spółka Sito Poland będzie dostarczała rozwiązania i usługi informatyczne na potrzeby projektu rozbudowy portu lotniczego w Abu Zabi. Lotnisko będzie mogło obsłużyć 30 mln pasażerów rocznie.

Lotnisko w Abu Zabi może obecnie obsłużyć 20 mln pasażerów rocznie. Po rozbudowie - o 10 milionów więcej.
Lotnisko w Abu Zabi może obecnie obsłużyć 20 mln pasażerów rocznie. Po rozbudowie - o 10 milionów więcej. (CC BY 3.0/wikimedia commons)

Sito Poland właśnie podpisało umowę partnerską ze spółką konsultingową iTech ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Lotnisko w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest jednym z najszybciej rozwijających się portów na świecie. Obecnie trwają na nim teraz prace wykończeniowe na Terminalu 3, w głównym budynku i centrum lotniska.

Inwestycja wyceniana jest na miliard dolarów. Nowy terminal ma zacząć działać w 2019 r. Wtedy przepustowość lotniska zwiększy się z 20 do ponad 30 mln pasażerów rocznie. Dla porównania - w 2017 roku największe polskie lotnisko - Okęcie - obsłużyło 15 mln pasażerów.

Docelowo port lotniczy w Abu Zabi może jeszcze się rozrosnąć - do rozmiarów, dzięki którym będzie mógł obsłużyć nawet 80 mln podróżnych. Po uzyskaniu takiej przepustowości będzie to drugi co do wielkości port lotniczy na świecie (największe jest lotnisko w Atlancie - obsługuje 95 mln pasażerów).

Arabski wykonawca zwrócił się do Polaków z Gdyni z prośbą o dołączenie do projektu ze względu na wcześniejsze doświadczenie naszej firmy w podobnych inwestycjach. Polscy informatycy przygotowywali oprogramowanie i wizualizacje, które wykorzystane zostały podczas rozwoju lotniska Helsinki-Vantaa, wartego ponad 900 mln euro i obejmującego swym zasięgiem teren wielkości 90 boisk piłkarskich.

Zobacz także: Zobacz też: Port "Solidarność". Polacy o budowie centralnego lotniska

Spółka przygotowywała też systemy informacji geograficznej dla skandynawskich firm z branży energetycznej: gazowego Gasum, energetycznego Helen i Fingrid.

Realizowało też systemy map przestrzennych integrujących wiele różnorodnych danych dla kilkudziesięciu miast i miejscowości w całej Finlandii. Na liście klientów znajdują się m.in. samorządy z Helsinek, Vantaa, Espoo, czy Tampere.

Obecnie gdyńscy informatycy wdrażają nową wersję Systemu Informacji Geograficznej "Louhi", czyli cyfrowego modelu miasta poszerzonego o warstwę 3D. To największa nowość gdyńskiej spółki oraz jej fińskiego partnera, którą firma promuje od dziś na międzynarodowych targach branży IT w Tokio.

Sito Poland jest częścią Sitowise, jednej z największych i najbardziej innowacyjnych fińskich firm konsultingowych zajmujących się projektowaniem oraz zarządzaniem projektami z zakresu infrastruktury, mieszkalnictwa, transportu, ochrony środowiska i usług cyfrowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
GOŚĆ
6 lat temu
Polacy pomogą przy rozbudowie gigantycznego Polacy pomogą przy rozbudowie arabskiego lotniska. Ma być dwa razy większe niż Okęcie lotniska. Ma być dwa razy większe niż Okęcie JAKI KR...TYN "to" NAPISAŁ???
bolek
6 lat temu
[QUOTE] obejmującego swym zasięgiem teren wielkości 90 boisk piłkarskich. [/QUOTE] A Stadion Narodowy za 500 mln euro obejmuje swym zasiegiem tylko jedno lotnisko... o przepraszam boisko