Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska chce spłacić jednorazowo dług wobec Klubu Paryskiego

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów planuje jednorazową spłatę długu wobec tych członków Klubu Paryskiego, którzy zgodzą się na przedterminowe uregulowanie polskich zobowiązań - poinformował w środę wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

"Mamy zamiar zrobić to jednorazowo. Jeśli popyt ze strony wierzycieli będzie bardzo duży, to być może trzeba będzie to rozłożyć na raty, ale na razie tego nie zakładam" - powiedział PAP Szczuka.

MF dysponuje już co najmniej 9 mld euro na wcześniejszą spłatę 12,3 mld euro długu wobec Klubu Paryskiego. Jak powiedział Szczuka resort nie zna jeszcze stanowiska większości z 16 państw należących do Klubu, jednak MF jest gotów do jednorazowej spłaty znacznej części zadłużenia.

Do końca tego tygodnia MF spodziewa się wstępnych deklaracji ze strony członków Klubu Paryskiego w sprawie propozycji przedterminowej spłaty długu.

"To są nieoficjalne informacje, jakie docierają do nas ze strony Klubu Paryskiego. Nie należy przywiązywać do tej daty zbyt dużej wagi, to tylko jedna z faz w całym procesie uzgodnień z wierzycielami" - dodał Szczuka.

O zainteresowaniu polską propozycją informowali wcześniej przedstawiciele rządu Niemiec, którym Polska jest winna ponad 2 mld euro. W środę również Kanada zadeklarowała, że nie ma nic przeciwko przedterminowej spłacie długu. Polski dług wobec Kanady to ponad 1,3 mld euro.

KOLEJNE BANKI CHCĄ BRAĆ UDZIAŁ W FINANSOWANIU POMOSTOWYM

Większość środków, jakie resort finansów zgromadził na przedterminową spłatę długu to tzw. finansowanie pomostowe. Są to linie kredytowe, jakie MF otworzył w bankach komercyjnych.

"Od dłuższego czasu mamy uruchomioną w jednej z komercyjnych instytucji finansowych linię kredytową na 2 mld euro. To jest jedno źródło. Podobne uzgodnienia poczyniliśmy z grupą innych banków, które również chcą udostępnić środki na tej zasadzie" - powiedział Szczuka.

Wiceminister dodał, że resort nie musi wykorzystywać linii kredytowych w całości.

"Ta kwota będzie dostosowana w zależności do potrzeb. Mamy nieco więcej środków z emisji euroobligacji. W zależności od tego, jaki będzie popyt ze strony wierzycieli i ile zbierzemy z ewentualnych dodatkowych emisji obligacji, to do tego dopasujemy finansowanie pomostowe" - powiedział.

Łączna wartość finansowania pomostowego to, zgodnie z wcześniejszymi informacjami MF, około 6 mld euro. Szczuka poinformował, że do Ministerstwa Finansów zgłaszają się kolejne banki skłonne uczestniczyć w finansowaniu pomostowym.

"Od tego czasu (uzgodnienia finansowania pomostowego) zgłaszają się kolejne banki skłonne nam zaoferować dalsze kredyty. Gdybyśmy mieli takie potrzeby, to moglibyśmy także skorzystać z tych dodatkowych ofert" - dodał wiceminister.

MF NIE BĘDZIE SZUKAĆ NOWYCH RYNKÓW ZAGRANICZNYCH DLA EMISJI

Wiceminister Szczuka poinformował, że resort finansów zamierza kontynuować politykę różnicowania rynków, na których pozyskuje środki z emisji papierów, będą to jednak rynki, na których MF jest już obecny.

"Póki co mamy zasadę różnicowania rynków i chcemy się jej trzymać. W tym roku ta zasada będzie obowiązywać" - powiedział Szczuka.

"Będziemy wybierać wśród tych rynków, które do tej pory odwiedzaliśmy. Nowych rynków nie przewidujemy" - dodał.

Wiceminister dodał, że ewentualne emisje za granicą zależeć będą przede wszystkim od warunków rynkowych.

"Musimy dać inwestorom chwilę oddechu po tej dużej transakcji (euroobligacji). Jest taki zwyczaj, żeby pozwolić rynkowi na spokojne wchłonięcie tej dużej podaży" - powiedział Szczuka.

Polska uplasowała na początku stycznia tego roku emisję euroobligacji 15-letnich o wartości 3 mld euro, z których środki w całości mają zostać przeznaczone na spłatę długu w Klubie Paryskim.

Ustawa budżetowa na 2005 rok zakłada, że MF wyemituje w tym roku na międzynarodowych rynkach finansowych obligacje o wartości 1,25 mld euro i 1,4 mld dolarów.

W 2004 roku MF sprzedał w styczniu 5-letnie euroobligacje za 1,5 mld euro. Miesiąc później na rynku szwajcarskim uplasował obligacje 5-letnie o wartości 400 mln franków szwajcarskich, a na początku marca MF sprzedał papiery o wartości 700 mln euro. Polska sprzedała także w maju 2004 roku pięcioletnie obligacje o wartości 50 mld jenów (449 mln USD).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)