Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska zakazuje tranzytu zwierząt i towarów z kolejnych krajów

0
Podziel się:

Polska wprowadza natychmiastowy zakaz przewozu przez Polskę zwierząt i mięsa z całej Unii Europejskiej, Europy wschodniej i państw bałtyckich

- poinformowała rzeczniczka Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Zakazem zostały objęte żywe zwierzęta, mięso i produkty mięsne, mleko i przetwory mleczarskie, ryby i produkty rybne, łącznie z wyrobami gotowymi wszystkich rodzajów, oraz surowce mięsne - podała Agnieszka Prawdzic, rzeczniczka GIW.

Zakaz ma związek z wprowadzeniem przez Federację Rosyjską 26 marca zakazu importu powyższych towarów.

Zakaz obowiązuje do odwołania.

Wcześniej Andrzej Komorowski, główny lekarz weterynarii, wprowadził zakaz tranzytu zwierząt i towarów z Francji, Holandii, Niemiec, Belgii, Finlandii, Szwecji, Danii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Luksemburga i Grecji.

Zakaz ten objął, oprócz zwierząt żywych parzystokopytnych (jak kozy, owce, świnie), także mięso surowe, przetwory z mięsa surowego oraz podroby i jelita z tych gatunków, nie poddane obróbce termicznej w temperaturze powyżej 72 stopni C.

Zakazem objęto też surowe mleko i jego przetwory, nasienie i embriony, surowe skóry, wełnę potną (niepraną), szczecinę i włosie nieprane, kości, rogi, kopyta oraz racice nie poddane obróbce termicznej.

Od 27 lutego do Polski nie można przywozić żywych zwierząt parzystokopytnych z krajów Unii Europejskiej, a także z Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Węgier, Czech, Słowacji, Chorwacji, Estonii, Rumunii, Bułgarii, Islandii i Słowenii.

Główny lekarz weterynarii wprowadził zakaz ze względu na niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się pryszczycy w krajach, na teren których wcześniej importowano zwierzęta oraz towary mogące być roznosicielami choroby z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Dotychczas pryszczycę stwierdzono na kontynencie europejskim w trzech krajach: Francji, Holandii i Irlandii. Epidemia tej choroby rozpoczęła się w oddzielonej od kontynentu kanałem La Manche Wielkiej Brytanii.

Choroba pojawiła się na Wyspach Brytyjskich 19 lutego. Był to pierwszy przypadek tej choroby w Wielkiej Brytanii od 20 lat.

Pryszczyca jest zakaźną chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych wywoływaną przez wirus pryszczycy z rodzaju Enterovirus, atakującą również człowieka.

Choroba powoduje duże straty gospodarcze. Stosuje się przeciw niej szczepienia ochronne.

Zarażenie człowieka może nastąpić przez kontakt z chorym zwierzęciem, a także po spożyciu mleka od chorych sztuk. U ludzi pryszczyca ma zazwyczaj łagodny przebieg.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)