Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie zakonnice chcą umów o pracę. Odważne słowa siostry urszulanki

281
Podziel się:

Często za harówkę dostają niskie wynagrodzenie, albo nie mają go wcale. Od dwóch dekad próbują to zmienić i być może niedługo wywalczą etaty. Zakonnice chcą być zatrudniane na umowy o pracę.

Zakonnice często za ciężką pracę nie dostają wynagrodzenia
Zakonnice często za ciężką pracę nie dostają wynagrodzenia (Jacek Dominski/REPORTER)

Często za harówkę dostają niskie wynagrodzenie albo nie mają go wcale. Od dwóch dekad próbują to zmienić i być może niedługo wywalczą etaty. Zakonnice chcą być zatrudniane na umowy o pracę.

Kwestię zatrudnienia kobiet w habitach poruszyła w rozmowie z Radiem Plus s. Jolanta Olech, urszulanka i sekretarka generalna Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Przypomniała, że starania trwają od końca lat 90. Wyraziła też nadzieję, że wszystko będzie jasne po jednej z najbliższych Konferencji Episkopatu Polski.

- Chodzi o przygotowanie wzoru umów i instrukcji do nich. Dlatego, że chcemy, żeby zakonnice pracujące dla instytucji kościelnych były zatrudniane w oparciu o umowę o pracę. W wielu kuriach, parafiach to już jest, ale nie wszędzie - wyjaśnia zakonnica i zaznacza, że prace są na końcowym etapie. - Są jeszcze dyskusje o zdania, o słowa - tłumaczy s. Jolanta Olech.

Brak pokory "biczykiem"

Pytana przez dziennikarkę o brak pokory w słowach, siostra wyjaśnia, że nie można całe dyskusji sprowadzać do tej kwestii. - Jesteśmy gotowe służyć każdemu, kto tego potrzebuje i wykonywać posługi najbardziej intymne, nieodpłatnie i z poświęceniem. Natomiast czym innym jest gotowość do posługi potrzebującemu, a czym innym jest kwestia zatrudnień w domach, prowadzenia domów. Czasem bez umowy o pracę. Często za kiepskie pieniądze, albo żadne - tłumaczy urszulanka i dodaje, że oskarżenia o brak pokory są "biczykiem", który ma dyscyplinować. Przyznaje przy tym, że jest za stara, by się ich bać.

- Jeżeli wychodzimy z takiego założenia, że pobieranie pieniędzy za swoją pracę jest niezgodne z ubóstwem, to z czego mają żyć zakonnice? Czasem ludzie myślą, że my dostajemy z Kościoła nie wiem jakie pieniądze. Niczego nie dostajemy. To, co mamy, to jest praca naszych rąk - podkreśla urszulanka.

Kompetentne zakonnice

- Wydaje mi się, że to jest miejsce, w którym doskonale by się sprawdziła - odpowiada siostra Jolanta Olech pytana o to, czy wyobraża sobie, że kobieta mogłaby zostać szefową Caritasu. Podkreśla też, że w czasach kryzysu kapłaństwa, stanowiska w administracji Kościoła mogłyby pełnić dobrze przygotowane do tego kobiety. Dodaje, że na kształt Kościoła dobrze wpłynęłyby kobiece cechy.

- Większa wrażliwość i zdolność do empatii, większa wrażliwość na przestrzenie potrzebujące pomocy, na ludzi wykluczonych, na problem dzieci, młodzieży. Nie chciałabym poruszać bardzo trudnych tematów, ale przeżywany bardzo boleśnie w ostatnich czasach sprawę pedofilii. Ufam przynajmniej, że w świecie, w którym kobiety mają więcej do powiedzenia, tego rodzaju sytuacji, tak dużo by nie było - przekonuje siostra Jolanta Olech

Problem nie tylko w Polsce

O kwestii zatrudnienia zakonnic było ostatnio głośno we włoskich mediach. Pisał o tym watykański miesięcznik "Women, Church, World". Zaapelował o to, by otrzymywały one regularną zapłatę m.in. za gotowanie, sprzątanie czy pranie i prasowanie.

W dodatku do "L'Osservatore Romano" anonimowe mniszki opowiadały, jak zrywają się o świcie, by przygotować hierarchom ubranie i posiłek. Dodawały przy tym, że wynagrodzenie, które otrzymują, jest symboliczne, albo nie mają go wcale.

Zobacz także: Zobacz: Siostry Kapucynki "robią formę". Tak zbierają na remont domu dziecka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(281)
apostata66
6 lat temu
Watykan i KK jest jedną z najbogatszych instytucji na świecie, mają kasę niech płacą.
Izabela, 30
6 lat temu
Czytam te komentarze i czegoś nie rozumiem. Czemu wciąż i wciąż od nowa mieszacie Boga z tą sprawą i oczerniacie Kościół Katolicki. Prawda jest taka, że jest składanie przysięgi i człowiek zobowiązuje się do paru rzeczy. Jezus też chodził po ziemi i miał tylko to co dostał od ludzi dobrego serca. Teraz Kościół jest instytucją niestety i ludzie przejmują ducha tego świata a to nie jest duch Boży. Kościół się liberalizuje, chce więcej i więcej, a to tylko dlatego, że do Kościoła weszło wielu ludzi nie z powołania, tylko myśleli, że się nie narobią a zarobią i oni psują wizerunek Kościoła. Jest wielu wspaniałych kapłanów, którzy służą jak Jezus, za darmo. Kiedy Jezus posłał swoich uczniów w drogę powiedział im, żeby nie zabierali ze sobą nic, bo Bóg, który ich widzi, da im według potrzeb. Nie oceniam sióstr, nie znam tego tematu w ogóle i szczerze powiedziawszy to się nim nie interesuję. Ale w przeszłości było wiele wspaniałych zakonnic i zakonników, którzy zostali świętymi i nie domagali się żadnej zapłaty, tylko chcieli służyć Jezusowi. Nie wiem gdzie leży granica, każdy musi w sercu przemyśleć swoje postępowanie osobiście. Niech Wszystkim piszącym komentarze Bóg błogosławi i niech Duch Święty odnowi w Was swe dary, byście patrzyli na drugiego człowieka tylko i wyłącznie z miłością i nie oceniali czyjegoś postępowania. Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem..
R
6 lat temu
To niech zwrócą się do swojego pracodawcy czyli KK żeby im więcej płacił i zatrudniał na odpowiednie dokumenty a nie do państwa.
Prawda
6 lat temu
Brawo! Czy ksieza robia cos za darmo??? Nawet modla sie za pieniâdze!
HAHA
6 lat temu
Niech sie chwyca pracy to dostana umowe o prace. A nie ksiadz bedzie je pompowal a ja bede za to placil. Niech im podpisze umowe o prace ten co wisi na krzyzu jak on sie nazywa chyba INRI.
...
Następna strona