Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawa koniunktury w przemyśle

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w czerwcu wzrósł o 9 pkt w porównaniu do czerwca 2002 roku i wyniósł 13 pkt oraz obniżył się o 1 pkt w porównaniu do maja 2003

- wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

"Poprawiły się nastroje przedsiębiorstw, a poprawę odnotowano w obu sektorach. Oceny sytuacji gospodarczej Polski w czerwcu są także wyższe niż przed rokiem. W najbliższej przyszłości spodziewana jest dalsza poprawa ogólnej kondycji gospodarki polskiej" - napisano we wnioskach do wyników badań.

W sektorze publicznym wartość wskaźnika koniunktury wyniosła 13 pkt, a w sektorze prywatnym 14 pkt.

Według IRG SGH, poziom produkcji w ostatnim miesiącu zmniejszył się.

"Spadek odnotowano tylko w stosunku do maja 2003 roku. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku poziom produkcji jest wyższy o 12 punktów. Większy spadek produkcji odnotowano w firmach prywatnych, a przewidywania na najbliższe 3-4 miesiące są podobne. Przedsiębiorstwa spodziewają się dalszego spadku produkcji, większego w sektorze prywatnym" - napisano w raporcie. Z badań IRG SGH wynika, że obniżył się ogólny portfel zamówień.

"Zmiany portfela zamówień są zróżnicowane. W firmach publicznych odnotowano ich spadek, podczas gdy w prywatnych niewielki wzrost. Oczekiwania na najbliższą przyszłość są podobne i przedsiębiorstwa spodziewają się dalszego spadku zamówień" - dodano.

Według Instytutu, zamówienia eksportowe w ciągu ostatniego miesiąca zwiększyły się o 5 punktów, a ogólny wynik jest konsekwencją znacznego wzrostu zamówień eksportowych w sektorze prywatnym.

"Firmy publiczne nie odnotowały zmian portfela zamówień eksportowych. Oczekiwania na najbliższą przyszłość są podobne. Przedsiębiorstwa oczekują niewielkiego wzrostu zamówień eksportowych. Grupa przedsiębiorstw, które nie otrzymują żadnych zamówień z zagranicy zmalała" - napisano w komentarzu do wyników badań. IRG SGH odnotował też nieznaczny spadek zapasów wyrobów gotowych w przedsiębiorstwach, który jest jednak wyższy niż przed rokiem.

"Przedsiębiorstwa różnie oceniają zmiany stanu zapasów. Prywatne informują o ich wzroście, podczas gdy publiczne o spadku. Odmienne są też oczekiwania na najbliższe miesiące. Przedsiębiorstwa prywatne oczekują wzrostu zapasów, publiczne ich spadku" - napisano w raporcie.

Według badań, zatrudnienie zmniejszyło się i to bardziej w firmach publicznych niż prywatnych. W firmach prywatnych spodziewany jest niewielki wzrost zatrudnienia, w firmach publicznych dalszy spadek. Firmy oczekują też spadku cen, większego w sektorze prywatnym. Instytut IRG SGH zanotował też poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw, ale to firmy prywatne spodziewają się, że ich sytuacja finansowa będzie się poprawiała, podczas gdy publiczne oczekują pogorszenia. Najwyższą wartość wskaźnika koniunktury odnotowano w województwach dolnośląskim (24) i wielkopolskim (21), a najniższą (-10) w lubuskim.

przemysł
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)