Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Potrzeba lepszej koordynacji polityki fiskalnej

0
Podziel się:

Państwom UE potrzebna jest lepsza koordynacja polityki fiskalnej oraz reformy, które w kolejnych latach uzależnią limit dopuszczalego deficytu budżetowego od cyklu koniunkturalnego - powiedział w czwartek Dariusz Rosati z RPP.

'Jedną z inicjatyw krajów unijnych było powołanie zespołu, w którym również uczestniczę, pracującego nad nową polityką gospodarczą. Jest świadomość, że dotychczas prowadzona polityka nie spełniła oczekiwań' - powiedział Rosati, członek Rady Polityki Pieniężnej podczas wystąpienia na Kongresie Pracodawców Polskich.

'W ramach prac badawczych kładzie się nacisk na lepszą koordynację polityki fiskalnej oraz ustalenie na nowo limitu deficytu budżetowego w zależności od cyklu koniunkturalnego' - dodał.

Zdaniem Rosatiego postanowienia 'Paktu Stabilizacji i Wzrostu' wzywające państwa UE do zrównoważenia do 2004 roku budżetów centralnych oraz narzucające krajom członkowskim, aby ich deficyty budżetowe nie przekroczył 3 proc. PKB mogą nie zostać spełnione.

'Ten pakt trzeszczy w szwach. Portugalia ostatnio przekroczyła ten pułap. Niemcy, Francja i Włochy są na granicy tego limitu. Jeśli dojdzie do złamania tego paktu, to wspólny interes zostanie złamany' - powiedział Rosati.

Rosati powiedział także, że dopuszczalnym rozwiązaniem problemu powiększającej się w wielu krajach UE luki budżetowej byłoby wprowadzenie zależnego od wahań koniunkturalnych limitu.

'Jedna z propozycji reform paktu mówi, że warto powołać na okres 6 lat Radę Polityki Fiskalnej, która określiłaby poziom dopuszczalnego deficytu na ten okres. Ścieżka schodzenia z deficytem powinna być ustanowiona na cały cykl koniunkturalny' - powiedział Rosati.

Jednym z warunków przyjęcia Polski do Unii Walutowej i Gospodarczej (EMU) jest wypełnienie kryterium deficytu budżetowego nieprzekraczającego pułapu 3 proc. PKB.

Jak wynika z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli rządu i banku centralnego najwcześniejszym możliwym terminem wejścia do eurolandu byłby 2006 rok lub kolejny.

Rząd założył w projekcie budżetu na przyszły rok, że deficyt budżetowy w 2003 roku spadnie do 4,9 proc.PKB z 5,4 proc. PKB. w tym roku.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)