Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstał FPK Polfund SA o kapitale akcyjnym 16 mln zł

0
Podziel się:

Głównym jego celem jest zwiększenie dostępności do kredytów bankowych dla małych i średnich przedsiębiorstw

Powstał Fundusz Poręczeń Kredytowych Polfund, z kapitałem akcyjnym 16 mln zł, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności do kredytów bankowych dla małych i średnich przedsiębiorstw - poinformowali założyciele funduszu.

'Kapitał akcyjny Polfundu wynosi 16 mln zł i jest to największy fundusz poręczeń kredytowych w Polsce o charakterze makroregionalnym' - powiedziała na konferencji prasowej we wtorek Barbara Bartkowiak, prezes zarządu funduszu.

Przedstawiciele Kanadyjsko-Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości i Banku Zachodniego WBK SA podpisali we wtorek umowę o utworzeniu Funduszu Poręczeń Kredytowych Polfund SA z siedzibą w Szczecinie.

Obie instytucje mają po 50 proc. udziałów w funduszu.

Według Bartkowiak kapitał, jakim dysponuje Polfund, umożliwia 'wygenerowanie' 60 mln poręczonych kredytów dla minimum 600 małych i średnich firm.

'Generalną zasadą jest to, że fundusz będzie dostępny dla przedsiębiorstw z Polski północnej i zachodniej - ale także w innych regionach kraju, jeżeli będzie taka potrzeba' - powiedziała Bartkowiak.

Prezes stwierdziła, że procedura udzielania poręczeń kredytowych będzie bardzo prosta i z tego powodu będzie dostępniejsza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wnioski będzie można składać we wszystkich oddziałach Banku Zachodniego WBK SA.

'Kredyty będą poręczane w wysokości do 70 proc. ich wartości. Wielkość poręczeń będzie oscylowała pomiędzy 20 tys. a 700 tys. zł' - dodała.

Celem funduszu, poza zwiększeniem dostępności do kredytów, jest także organizowanie i prowadzenie bezpłatnych szkoleń dla firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Pomysł utworzenia Polfundu to wynik realizacji Kanadyjsko-Polskiego Programu Przedsiębiorczości utworzonego na mocy porozumienia między rządami Polski i Kanady w roku 1995.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)