Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstrzymanie dalszej obniżki stóp jest mało prawdopodobne

0
Podziel się:

RPP od dalszych obniżek stóp procentowych mogłyby powstrzymać czynniki, zwiększające zagrożenie inflacją, których wystąpienie jest obecnie mało prawdopodobne, uważa członek rady, Andrzej Sławiński. Jego zdaniem kurs złotego powinien pozostać stabilny./ ISB /

Radę Polityki Pieniężnej (RPP) od dalszych obniżek stóp procentowych mogłyby powstrzymać czynniki, zwiększające zagrożenie inflacją, których wystąpienie jest obecnie mało prawdopodobne, uważa członek RPP, Andrzej Sławiński. Jego zdaniem kurs złotego powinien pozostać stabilny.

W wywiadzie dla Radia PiN w piątek, na pytanie, co mogłoby powstrzymać RPP od dalszych obniżek stóp procentowych Sławiński powiedział: „Musiałoby się stać coś, co jest bardzo małe prawdopodobne w tej chwili. Coś, co by powodowało, że prawdopodobne tempo inflacji by się znacząco podniosło”.

„Tego rodzaju zdarzenia są mało prawdopodobne” – dodał członek RPP.

Po marcowej zmianie nastawienia w lutym na łagodne z restrykcyjnego, Rada obniżyła stopy procentowe o 50 pb. Obecnie stopa referencyjna banku centralnego wynosi 6,00%.

Inflacja w lutym wyniosła 3,6% r/r wobec oczekiwanych 4,0% r/r. Zdaniem ministra finansów Mirosława Gronickiego inflacja w marcu spadnie do 3,5% r/r, natomiast członek RP Stanisław Nieckarz powiedział w wywiadzie dla ISB, że w marcu inflacja może nieco wzrosnąć, ale ukształtuje się poniżej poziomie 4,0% r/r.

Sławiński powiedział także, że dostosowywanie stóp procentowych najczęściej ma charakter stopniowy.

„Jest dosyć obszerna literatura mówiąca o tym, że dostosowywania stóp procentowych najczęściej mają charakter stopniowy, m.in. z powodów o których mówił Leszek Balcerowicz” – powiedział Sławiński.

W środę na konferencji po posiedzeniu RPP prezes Narodowego Banku Polskiego, Leszek Balcerowicz, powiedział, że korzystniejsze jest dozowanie zmian stóp procentowych, ze względu na niepewność i trudność w przewidywaniu rozwoju sytuacji gospodarczej. Podał przykład amerykańskiego banku centralnego, który dokonuje zmian stóp procentowych, stosując „małe kroki”.

Sławiński nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy „małym krokiem” jest obniżka o 50 pb czy o 25 pb.

Członek RPP powiedział także, że czynnikiem hamującym obniżki stóp procentowych mogłoby być znaczne osłabienie złotego.

„Musiałyby nastąpić bardzo duże zmiany w wysokości kursu […] rynek walutowy jest dostatecznie płynny by inwestorzy mogli łatwo wchodzić i wychodzić, ale jednocześnie jest jeszcze na tyle mały, że tego rodzaju przepływy powodują duże zmiany kursu, czego ostatnio byliśmy świadkami” – powiedział.

Jego zdaniem kurs złotego powinien pozostać stabilny.

„Jeżeli chodzi o poziom kursu to wydaje się, że nie ma takich czynników, które kazałyby zakładać, że nastąpią bardzo silne zmiany kursu. Ale z kursem nigdy nic nie wiadomo” – podsumował członek RPP.

Wielu członków RPP w ostatnich tygodniach podkreślało wagę umocnienia złotego w zbijaniu inflacji na przestrzeni kilku ostatnich miesiący.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)