Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezes NFZ zdementował informacje, że szpitale będą płacić tylko za jedno schorzenie pacjenta

0
Podziel się:

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Krzysztof Panas zdementował informacje mediów, że w przyszłym roku Fundusz będzie płacił szpitalom tylko za jedno - najdroższe schorzenie pacjenta. "Gazeta Wyborcza" pisała wczoraj, że wszystkie wydatki na leki i badania związane z innymi schorzeniami pacjenta szpitale pokryją z własnych pieniędzy, co doprowadzi do tego, że będą się starały unikać przyjmowania ciężko chorych ludzi, którym trzeba wykonać wiele kosztownych badań albo zrobić kilka zabiegów.

Krzysztof Panas zapewnił w radiowych Sygnałach Dnia, że NFZ zapłaci za leczenie wszystkich chorób, które zostaną u pacjenta zdiagnozowane podczas jego pobytu w szpitalu. "Wynika to po pierwsze z racjonalności, bo jest chory i trzeba go leczyć, a po drugie jest to po prostu taniej. Lepiej pacjenta leczyć przy tych samych kosztach pobytu niż przyjmować go kilka razy na każdą chorobę osobno. To jest wbrew logice. Ta informacja jest nieprawdziwa" - powiedział Krzysztof Panas .

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zaapelował do lekarzy o składanie ofert, bo jak podkreślił, na rozmowy z lekarzami, którzy chcą świadczyć usługi, a nie złożyli ofert, nie pozwala prawo. Dodał, że dalsze rozmowy o założeniach reformy i zmianach w nich nastąpią po czasie kontraktowania. "Rozmawialiśmy o tym jak powinno wyglądać kontraktowanie przed konkursem, w trakcie jest cisza, bo wiadomo trwa swoisty przetarg na świadczenia zdrowotne i chcemy rozmawiać od razu po konkursie, bo zakładamy, że to, co ma się dziać ma być wspólnym dorobkiem stron, a więc tych, którzy leczą i tych, którzy za to płacą"- powiedział Krzysztof Panas.

Zdaniem prezesa NFZ, kolejną kwestią do dyskusji jest zakres gwaranowanych przez system usług zdrowotnych.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnił, że w każdym kraju tak jest, że między potrzebami a możliwościami zawsze są otwarte nożyce. "Kwestią jest na ile one są otwarte i kto ma pokryć tę różnicę. W Polsce społeczeństwo jest biedne i dlatego być może po uporządkowaniu tego systemu i zakontraktowaniu trzeba zacząć rozmawiać o ubezpieczeniach dodatkowych dla tych, których na to stać, żeby wprowadzić dodatkowe pieniądze do systemu" - powiedział Krzysztof Panas.

zdrowie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)