Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydenci Polski i Niemiec we Wrocławiu

0
Podziel się:

Na obchody 300-setlecia Uniwersytetu Wrocławskiego przybyli między innymi, prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Johannes Rau.
Prezydent Nimiec zwrócił uwagę na zbliżenie narodów, które dokonało się dzięki uniwersytetowi.

Na obchody 300-setlecia Uniwersytetu Wrocławskiego przybyli między innymi, prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Johannes Rau.
Prezydent Nimiec zwrócił uwagę na zbliżenie narodów, które dokonało się dzięki uniwersytetowi. Mówił także o bogatej tradycji wrocławskiej uczelni i zwrócił uwagę na jej wielokulturowość.
Wątek jednoczenia narodów dominował też w wystąpieniu Aleksandra Kwaśniewskiego w Auli Leopoldyńskiej. Prezydent podkreślił, że Uniwersytet Wrocławski jest pomostem między wschodem a zachodem, jak to określił, iście europejską placówką. Prezydent przypomniał, że wrocławska uczelnia współpracuje z zagranicznymi uniwersytetami, a także kształci wielu studentów z krajów Europy Środkowowschodniej.
Jednym z elementów uroczystości było podpisanie aktu erekcyjnego pod budowę Biblioteki Uniwersyteckiej. Wiceminister edukacji Tomasz Goban Klas podczas wystąpienia w Auli leopoldyńskiej poinformował, że pieniądze na budowę biblioteki, 130 milionów złotych, zostały zapisane w budżecie państwa.
Gmach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Wrocławskiego zostanie wybudowany w ciągu czterech lat. Biblioteka ma być jedną z najnowocześniejszych w kraju i pomieścić ponad 3,5 miliona woluminów, czyli zbiory, które obecnie są przechowywane w trzech różnych miejscach we Wrocławiu.
Uniwersytet Wrocławski powstał w 1702 roku
kiedy cesarz Leopold I podpisał w Wiedniu bullę fundacyjną uczelni. Po II wojnie światowej, w maju 1945 roku, uniwersytet przejęła grupa polskich naukowców. Rektorem uczelni został profesor Stanisław Kulczyński, były rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)