Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent na dożynkach. Dziękował rolnikom za...

0
Podziel się:

- Chciałem serdecznie podziękować tym, którzy potrafią w oparciu o stare, sprawdzone wzory solidarności budować nową przyszłość polskiej wsi - podkreśił Komorowski.

Prezydent na dożynkach. Dziękował rolnikom za...
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział podczas _ Dożynek Prezydenckich _ w Spale, że w polskiej wsi drzemie potencjał nie tylko gospodarczy, ale i związany z postawami ludzkimi. Przekonywał, że by móc skutecznie konkurować o szanse gospodarcze musimy być razem i współpracować.

- _ Spotykamy się tutaj w Spale, aby podziękować, podziękować sobie nawzajem , własnym rodzinom, środowisku, opatrzności bożej i sprzyjającym okolicznościom _ - mówił prezydent.

- _ Ja chciałbym bardzo podziękować wszystkim, rolnikom, ich rodzinom za ich trud, pracę, za owoce ich mądrej, wytrwałej pracy, które będą służyły dobru całego narodu, dobru wspólnemu _ - podkreślił Komorowski.

Ocenił, że jest wiele sił, _ potencjału drzemiącego i wydobywającego się z polskiej wsi _. Jak mówił, to nie tylko potencjał gospodarczy, ale i postaw ludzkich.

Komorowski przekonywał, że aby móc skutecznie konkurować o szanse gospodarcze musimy być razem, potrafić współpracować. Prezydent dziękował tym, którzy potrafią skutecznie budować wspólnotę pracy opartą o stare wzory rodem z poprzednich wieków.

W tym kontekście prezydent powiedział m.in. o grupach producenckich, spółdzielczości rolniczej oraz o zorganizowanych grupach biznesu wokół polskiej wsi. - _ Chciałem serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy potrafią w oparciu o stare, sprawdzone wzory solidarności i gospodarności budować nową przyszłość polskiej wsi _ - zaznaczył Komorowski.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/107/m207467.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rolnictwo;w;polsce;nasza;wies;sie;bogaci,211,0,1116371.html) *Polska wieś się bogaci. Bo ma pieniądze z UE * Pieniądze z Unii pozwoliły m.in. na zakup ok. 40 tys. ciągników, blisko 460 tys. maszyn i urządzeń rolniczych oraz wybudowanie lub modernizację 5 tys. budynków. Prezydent przekonywał w swoim wystąpieniu, że szacunek dla drugiego człowieka to także zdolność zagospodarowywania każdej okruszyny chleba. - _ Nie ma ładu społecznego, ambicji życia w lepszym kraju bez odwoływania się do gospodarności _ - mówił.

Dlatego - podkreślił Komorowski - w tym zmieniającym się świecie, kiedy coraz częściej mówimy o nowoczesnych formach zarządzania, o ambicjach, potrzebie czerpania zysku z działalności rolniczej, chciałby zadedykować całej polskiej wsi _ także myślenie o tym, co jest fundamentem, istotą polskiej wsi - o wizji potrzeby funkcjonowania gospodarzy _.

Gospodarzy, czyli ludzi, jak tłumaczył prezydent, którzy myślą w kategoriach nie tylko doraźnego zysku, _ ale ładu, porządku, potrzeby bogacenia się żmudną pracą przez całe pokolenia _.

Komorowski życzył unowocześniającej się polskiej wsi, _ aby stale miała jak najwięcej, jak najlepszych gospodarzy _.

Prezydent podziękował za wieńce dożynkowe i przypomniał, że najwspanialszy tegoroczny wieniec zostanie wyeksponowany w ważnym miejscu w Pałacu Prezydenckim, obok proporca prezydenckiego. - _ Aby wszyscy pamiętali, że trud polskiego rolnika jest fundamentem wolności, niepodległości, dobrej przyszłości całej ojczyzny _ - zakończył.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba w wystąpieniu podczas dożynek oświadczył, że _ wieś i rolnictwo są dla Polski wielkim skarbem, a nie jej ciężarem, szczególnie, gdy ponad miliard ludzi na świecie głoduje _.

Kalemba podkreślał, że nadmierna ilość pośredników, czy _ nieformalne porozumienia _ nie mogą przechwytywać należnych rolnikom dochodów.

- _ Nie wolno spółdzielczości, zakładów przetwórczych, grup producenckich, rolników obciążać nieuprawnionymi dopłatami za półkę (w sklepach), promocję, wydłużać nieprzeciętnie terminów płatności _ - powiedział minister. Zapowiedział wzmocnienie polityki organizowania się producentów rolnych w różnych formach. - _ To jest największe wyzwanie i największa szansa _ - mówił.

Kalemba przypomniał, że zabiega _ o odejście od płatności bezpośrednich w oparciu o kryteria historyczne _.

- _ Aktywnie zabiegamy wspólnie z naszymi przedstawicielami w PE oraz w europejskich organizacjach rolniczych o jak najlepsze rozwiązania dla rolnictwa polskiego, ale też rolnictwa europejskiego _ - mówił minister.

Kalemba przekonywał, że _ dzisiejszy świat to często świat konfliktów, rywalizacji, konfrontacji, świat, który jest nam rolnikom obcy, ale w którym musimy się odnajdować _. Jak ocenił, możemy wnieść w ten świat wiele dobrego: _ Chłopską mądrość i gospodarność _ i umiejętność solidarnej współpracy.

- _ Nigdy rolnicy nie występują przeciwko innym grupom zawodowym, za to wam bardzo dziękuję _ - zwrócił się do uczestników dożynek.

Dożynkowe uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kaplicy Polowej AK z udziałem prezydenta i jego małżonki. Mszy, podczas której poświęcone zostały wieńce dożynkowe, przewodniczył biskup łowicki Andrzej F. Dziuba.

Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach, w 2000 roku reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 dożynki w Spale miały charakter regionalny. W 2009 roku powrócił do nich Lech Kaczyński. Bronisław Komorowski jest czwartym prezydentem, który przyjeżdża do Spały.

Czytaj więcej w Money.pl
Rolnictwo w Świętokrzyskim. Więcej sadowników i ogrodników Województwo świętokrzyskie z rolniczego regionu, bazującego na uprawach zboża i ziemniaków, zmienia się w sadowniczo-ogrodniczy.
Projekt okaże się niekorzystny dla rolników? Ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich powinny być obowiązkowe, a rolnik sam powinien decydować, od jakiego ryzyka chce się ubezpieczyć - uważa Wiktor Szmulewicz.
Rolnicy chcą obowiązkowych, ale tanich ubezpieczeń Nie doraźnych zapomóg, ale powrotu do obowiązkowych niekomercyjnych ubezpieczeń rolnych domagają się poszkodowani przez ubiegłotygodniowe nawałnice.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)