Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał ustawę o regulacji rynku cukru

0
Podziel się:

Ustawa zakłada powołanie koncernu Polski Cukier ze wszystkich cukrowani, jakie w momencie wejścia jej w życie nie będą sprywatyzowane.

Aleksander Kwaśniewski podpisał w piątek ustawę o regulacji rynku cukru - poinformował podczas konferencji prasowej podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Śmietanko.

'Po wielu dyskusjach i wysłuchaniu parlamentarzystów prezydent podpisał ustawę o regulacji rynku cukru' - powiedział Śmietanko. Przyznał, że w ustawie jest szereg rozwiązań, które budziły emocje i wątpliwości'.

Jednym z nich jest artykuł mówiący o tym, że Agencja Rynku Rolnego zobowiązana jest wykupić po cenach interwencyjnych cały cukier wyprodukowany w kraju.

'Gdy ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, prezydent skieruje do Sejmu projekt jej nowelizacji' - powiedział Śmietanko. 'Zdecydował jednak podpisać ustawę, aby nie blokować powstania restrukturyzacji rynku cukru, podmiotu który będzie konkurował z inwestycjami zagranicznymi a jednocześnie skorygować zapis który zobowiązuje budżet do interwencji na jednym tylko rynku, bo byłoby to nieuczciwe wobec innych rynków rolnych' - dodał.

Sejm uchwalił ustawę o regulacji rynku cukru 11 kwietnia. Ustawa zakłada powołanie koncernu Polski Cukier ze wszystkich cukrowani, jakie w momencie wejścia jej w życie nie będą sprywatyzowane.

Niedawno rząd postanowił, że w skład koncernu Polski Cukier wejdzie 28 cukrowni.

W myśl ustawy przypadku upadłości lub zaprzestania produkcji przez cukrownię przyznany jej limit produkcji cukru minister rolnictwa będzie mógł przekazać innym producentom proporcjonalnie do wielkości przejętych wraz z plantatorami praw do upraw i dostaw buraków cukrowych.

Wcześniej posłowie z komisji rolnictwa opowiedzieli się przeciwko temu rozwiązaniu i rekomendowali Sejmowi podtrzymanie zapisu ustawy mówiącego, że 'w przypadku połączenia się producentów cukru, producentowi cukru powstałemu w wyniku połączenia, przysługują limity A i B przyznane łączącym się producentom cukru'.

Ustawa zobowiązuje Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 31 marca 2002 roku rozliczenie i przekazanie dopłat producentom do wyeksportowanego cukru w kwocie B w 2001 roku. Kwota B jest to kwota na eksport z dopłatami dla producentów. Wcześniej ARiMR nie miała określonych terminów rozliczenia tych dopłat.

W myśl ustawy producenci cukru zobowiązani są do płacenia ARR składki za magazynowanie cukru.

Cło na importowany cukier będzie ustalane na poziomie gwarantującym utrzymanie krajowych cen na cukier pakowany na poziomie wyższym od ceny interwencyjnej.

Prace legislacyjne nad ustawą o cukrze mają długą historię: miały rozpocząć się w połowie marca, ale na wniosek premiera zostały opóźnione, bo nie było stanowiska rządu w tej kwestii.

Już wtedy protestował pos. Gabriel Janowski (niezrz). Z sejmowej mównicy podniecony poseł zwrócił się do rządu, aby ten 'nie ważył się sprzedać żadnej cukrowni przez te najbliższe dwa tygodnie'. Potem Janowski jeszcze nie jeden raz występował w sprawie cukru. W dniu, w którym miano projekt głosować, wręczył marszałkowi Sejmu woreczek cukru w kostkach, żeby 'possał i wzmocnił się'. Trzy inne woreczki z cukrem zostawił na sejmowej mównicy z apelem, aby posłowie mieli w pamięci nad czym będą głosować za kilka godzin.

Ostatecznie za uchwaleniem ustawy głosowało 345 posłów, przeciw było 55, a wstrzymało się 20. 'Rząd dostrzega wiele mankamentów w projekcie opracowanym przez Komisję Rolnictwa. W wielu punktach jest on wadliwy i może być problem z jego wykonaniem' - mówił wtedy premier.

W pierwszych dniach maja uczestnicy konferencji poświęconej przyszłości polskiego cukrownictwa przyjęli rezolucję, w której domagali się od rządu utworzenia w ciągu trzech miesięcy spółki Polski Cukier ze wszystkich niesprywatyzowanych 49 cukrowni.

Również w maju kilkudziesięciu plantatorów i pracowników cukrowni z grupy kalisko-konińskiej, wchodzącej w skład Poznańsko-Pomorskiej Spółki Cukrowej(P-PSC) okupowało siedzibę spółki w Poznaniu. Domagali się prywatyzacji cukrowni.

Na początku czerwca ok. 400 cukrowników z całej Polski rozpoczęło protest, żądając szybkiej prywatyzacji kilkunastu upadających cukrowni. Demonstranci krytykowali pomysł utworzenia spółki Polski Cukier ze wszystkich nie sprywatyzowanych dotąd cukrowni.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)